Sosyal bilgiler dersinde tersyüz öğrenme modelinin Eğitim Bilişim Ağı destekli kullanımının değerlendirilmesi
The evaluation of the usage of flipped learning method suppported by Educational Informatics Network in social studies
- Tez No: 673083
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Dünyada her geçen gün meydana gelen değişim ve gelişimler eğitim kurumlarından yetişen bireylerden beklenen nitelikleri de farklılaştırmıştır. Günümüz öğrenenlerinden beklenen niteliklerin başında dünyada yaşanan gelişim ve değişimleri kavramaları ve bunlara ayak uydurmaları, sorumluluk almaları, üretmeleri ve yaratıcı özelliklere sahip olmaları gelmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı da çağa ayak uyduracak bu niteliklere sahip bireylerin yetişmesi için 2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim programlarında değişiklik yaparak öğrenci merkezli yapılandırmacı eğitim yaklaşımını benimsemiştir. 2010 yılından itibaren de yapılandırmacı öğrenme ortamlarına Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) aracılığıyla çeşitli teknolojik araçları dahil ederek öğrencilerin öğrenme süreçlerini desteklemeyi amaçlamıştır. Dolayısıyla eğitim programlarında yapılandırmacı anlayışın benimsenmesi, 2010 yılından itibaren de FATİH projesiyle sınıfların teknolojik araçlarla donatılması öğretim süreçlerinde bu iki yapıyı destekleyecek öğrencileri öğrenme süreçlerinde aktif kılacak yeni öğrenme modellerine ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Bu modellerden biri de ters yüz öğrenme modelidir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde ters yüz öğrenme modelinin yapılandırmacı öğrenme süreçlerini desteklediği ve öğrenciye pek çok katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ülkemizde ise ters yüz öğrenme modelinin birçok farklı disiplinde uygulandığı ancak Sosyal Bilgiler dersi kapsamında yapılan çalışmaların sınırlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yapılan uygulamaların farklı eğitim platformları, tasarlanan siteler ya da sosyal medya platformları üzerinden yürütüldüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı ters yüz öğrenme modelinin FATİH Projesi kapsamında eğitsel e-içeriğin sağlanması için kurulan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) destekli uygulanmasını sağlayarak öğrencilerin ters yüz öğrenme modeline yönelik görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma, ters yüz öğrenme modeline dayalı planan“Birey ve Toplum”ünitesinde X devlet okulunda 7 hafta boyunca uygulanmıştır. Bu uygulama sonunda ters yüz öğrenme modelinin olası yararları ve uygulama sürecindeki zorlukları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, nitel uygulama değerlendirmesi olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları 39 kişiden oluşan 7. Sınıf öğrencileridir. Araştırmada veri toplama aracı olarak açık uçlu anket, 9 öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Veriler içerik analize göre analiz edilmiştir. Bulgular incelendiğinde ters yüz öğrenme modelinin öğrencilere pek çok açıdan katkı sağladığı tespit edilmiştir. Araştırma sonunda bu öğrenme modelinin öğrencilerin konuları birden fazla tekrarına imkan sağladığını, bu durumun da içeriğin daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırdığı ve ders başarısını arttırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu öğrenme modelinin öğrencilere içeriğe istedikleri yer ve zamanda çalışma imkanı sağladığı, sınıf ortamını veliler için şeffaflaştırdığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin sınıf içi çalışmalarla içeriği pekiştirdikleri, eğlenerek öğrenme imkanına sahip oldukları ve uygulamalar sırasında öğretmen rehberliğini daha güçlü alma olanağına sahip oldukları belirlenmiştir. Covid-19 sürecinin her alanı etkilediği gibi eğitim süreçlerinde de meydana getirdiği değişim göz önüne alındığında ters yüz öğrenme modelinin öneminin daha da artacağı söylenebilir. Bu nedenle ters yüz öğrenme modeli ile ilgili daha çok uygulama yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The changes and the developments which have occurred in the world day by day differentiated the expected qualifications of the individuals who raised in educational institutions. The main qualifications expected from today's learners are to comprehending and keeping up with the changes and the developments occurring in the world, taking responsibility, being productive and creative. In order to raise such individuals Ministry of National Education has changed the education programs and adopted student oriented constructivist education approach since 2005 – 2006 academic year. Also, various technological tools have been included in constructivist education environments via Movement of Enhancing Opportunities and Improving Technology (FATIH, Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) since 2010 and it is aimed to support the learning processes of the students. Therefore, the adoption of constructivist approach in educational programs and the updating the classrooms with technological tools via FATIH Project have created a need for new learning models which will support these two constructions and activate students in learning processes. One of these models is flipped learning. It can be inferred from the research that the flipped learning model supports the constructivist learning processes and contribute to the student's learning in many ways. Although the flipped learning model has been applied to many disciplines the studies within the scope of social sciences are limited in Turkey. Also, these studies show that flipped learning practices have been applied only through independent websites or social networking sites. Therefore, the aim of this study is to provide to apply flipped learning model supported by Educational Informatics Network (EBA) which is the most important part of FATIH Project and to present the opinions of the students about flipped learning model. The study has been conducted during“Individual and Society”teaching unit which was planned based on flipped learning model at X state school for seven weeks. At the end of the study, possible benefits of the flipped learning model and the difficulties which occurred during the application have been documented. The study was designed as an evaluation of qualitative application. The participants of the study consist of 39 seventh grade students. Open-ended questionnaire, semi-structured interviews with nine students, and students' diaries were used as data collection tools in this study. The data was analyzed according to content analysis method. The study showed that that flipped learning model contribute a lot to the students in many aspects. Another findings of the study is that filliped learning may have potential to increase student's academic achievement as it allows them to reach and study course content repeatedly. Also, this learning model provides students an opportunity to study for the content whenever and wherever they want and it transpires the classroom environment for the parents. Along with that students benefited by the application of flipped learning model in many ways such as reinforcing the content learning during the classroom activities, increasing the level of teacher's guidance and enjoyment during the class time. Just like all other areas, considering Covid-19's influences on educational settings it can be said that the importance of flipped learning might increase in the future as it makes remote instruction possible and educational settings more flexible. Therefore, much more studies should be done involving applications of flipped learning.