Sanat eğitimiyle insanlaşma sürecinde doğa etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of nature in humanization process with art education
- Tez No: 673084
- Danışmanlar: DOÇ. ÜMİT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, sanat eğitimi derslerinin çocukların sağlıklı ve dengeli bir doğa bilgisi, gözlem ve deneyimiyle olabileceği, sanat- doğa ilişkisi öğreticiliğinden deneyimledikleri eğitimin görme, yaratma eylemlerine etkisi ve tüm bu eğitim sürecinin insanlaşma alanlarına katkısı inceleme altına alınmıştır. Araştırmada“özgürleştirici/geliştirici/eleştirel eylem araştırması”deseni kullanılarak, gözlem, görüşme, fotoğraf, video gibi nitel yöntemlerle veriler toplanmış ve uygulamanın öğrenciler üzerindeki etkileri objektif bir şekilde analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma Şanlıurfa Siverek Vakıf Ortaokulu'nda 10 öğrenci ile uygulanmıştır. Yapılan değerlendirmeler ve görüşmeler esnasında öğrencilerden alınan geri dönüşlere bakıldığında, araştırma sonuçlarında olumlu etkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of art education lessons on children's healthy and balanced knowledge of nature, observation and experience, the effect of the education they experience from teaching the art-nature relationship on the act of seeing and creating, and the contribution of this whole education process to the fields of humanization have been examined. In the research, using the“liberating/developing/critical action research”pattern, data were collected with qualitative methods such as observation, interview, photography, video, and the effects of the application on students were analyzed in an objective way. The study was implemented with 10 students in Şanlıurfa Siverek Foundation Secondary School. Considering the feedback received from the students during the evaluations and interviews, positive effects were found in the research results.