Çizgi film ve canlı sinema animasyonların da dansın kullanımı: 'Kimse'yle Dans' animasyon filmi (2021)
Use of dance in cartoon and live action animations: 'Kimse'yle Dans' animation film
- Tez No: 673093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NESRİN AKÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hareket hem çizgi film sanatı hem de, dans sanatı için temel öge olmuştur. Dans sanatında, dans sanatçısının kendini ifade etmekte, insan bedenini ve hareketlerini kullanması, canlandırma sanatında da animatörün, animasyon karakterini kullanmasıyla benzeşir. Animasyonun bize sağladığı olanaklar sayesinde beden metamorfoza uğrayabilir, fizik kurallarına uymayabilir, hareket sınırsızlaşabilir ve kullanılan dans ile de anlatım farklı bir boyut kazanabilir. Dansın, animasyonda kullanımı ile animasyon karakterinin, iç dünyasını anlatma çabası güçlenir. Çizgi temelli, 2B (İki Boyutlu) çizgi film ortamının, canlı sinema ortamı ile birlikte kullanımında, net olarak görsel ayrımın sağlanması sebebiyle bu iki ortamın zıtlıklarını kullanarak, filmde estetik bir denge yaratılması zorunludur. Sonuç olarak; dansın canlandırma sinemasındaki yeri, dönemler ve uygulamalar üzerine yapılan araştırmalarda incelenmiş, çizgi film ve canlı sinema filmleri kategorisinde sınırlandırılarak analiz edilmiştir. Yine bu araştırmalara bağlı kalarak, küçük bir kız çocuğunun kendini ifadede zorlandığı bir dönemde, hayalî arkadaşı aracılığı ile kendisini dansla ifade etmesi kurgusu üzerinden, 'Kimseyle Dans' filmi üretilmiştir. Filmde, çizgi film ve canlı sinema teknikleri birlikte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Motion has been a fundamental element for both art of dance and art of cartoon. In the art of dance, dance artist's self-expression using the human body and movements is similar to the animator's use of the animation character in the art of animation. Thanks to the possibilities provided by animation, the body may undergo metamorphosis, may not comply with the laws of physics and motion may become limitless. By using the dance, the expression can gain a different dimension. With the use of dance in animation, the effort to explain the inner world of the animated character gets stronger. When using the cartoon based, 2D (Two-Dimensional) animation medium together with the live-action medium, it is necessary to create an aesthetic balance in the film by using the contrasts of these two mediums because of the clear visual separation. As a result; The place of dance in animation cinema has been examined in researches on periods and practices, and analyzed by limiting it into the categories of cartoons and live action films. Again, adhering to these researches, the film 'Kimse'yle Dans' was produced based on the fiction that a little girl expresses herself with dance through her imaginary friend in a period when she has difficulty in expressing herself. Cartoon and live-action techniques were used together in the film.