Sadak Barajı'nın (Yukarı Kelkit Çayı Havzası) baraj havzası coğrafi özellikleri üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the impacts of the Sadak Dam (Upper Kelkit River Basin) on the geographical features of the dam basin
  1. Tez No: 673110
  2. Yazar: MERYEM DELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Barajların, inşa edildikleri havzaların coğrafi özellikleri üzerinde etkili oldukları düşünülmektedir. Bu çalışma da Gümüşhane ilinde bulunan ve Yukarı Kelkit Çayı üzerine inşa edilen Sadak Barajı'nın, baraj havzası coğrafi özellikleri üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu bakımdan inceleme sahasında baraj yapımı öncesi ve sonrasına ait fiziki ve beşeri özellikler incelenerek barajın havzaya olan etkisi araştırılmıştır. Havzaya ait iklim verileri (sıcaklık, yağış); Kelkit, Gümüşhane ve Erzincan Meteoroloji İstasyonları'ndan temin edilmiştir. 1989-2019 yıllarına ait sıcaklık ve yağış grafikleri oluşturulmuştur. Ayrıca çalışmada 2012 ve 2018 yıllarına ait arazi örtüsü haritaları, Corine arazi örtüsü sınıflama sistemi kullanılarak oluşturulmuştur. Haritalarda 100 m çözünürlükte Landsat 7 uydu görüntüleri kullanılmıştır. Uzaktan algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknikleri ile haritalar oluşturulmuştur. CBS programında, Hidroloji aracı ile mekânsal analiz yapılarak, havzanın Strahler yöntemine ait akarsu dizileri belirlenmiştir. 3D Analyst modülü kullanılarak eğim, bakı ve yükselti haritaları üretilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, baraj öncesi ve baraj sonrası havza özellikleri değerlendirilmiştir. Sadak Barajı'nın inşası sonrası, havzanın sıcaklık değerlerinde artış olduğu ve arazi örtüsü türlerinin oranlarında değişim meydana geldiği görülmüştür. Baraj sonrası bazı tarım alanları sular altında kalmış, havzada bulunan su miktarında artış yaşanmıştır. Ayrıca Sadak Barajı'nın henüz havzanın beşeri özelliklerini etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the dams have an impact on the geographical features of the basins where they are built. The aim of this study was to determine the effect of Sadak Dam, located in Gümüşhane province and built on upper Kelkit stream, on the geographical features of the dam basins. In this regard, the physical and human characteristics of the dam before and after the dam construction were examined in the study area and the effect of the dam on the basin was investigated. Climate data (temperature, precipitation) of the basin were obtained from Kelkit, Gümüşhane and Erzincan meteorological stations. Temperature and precipitation charts for 1989-2019 have been established. In addition, the land cover maps of 2012 and 2018 were produced using the Corine land cover classification system. Landsat 7 satellite images of 100 meter resolution were used in the maps. Maps were created with Remote Sensing (RS) and Geographical Information Systems (GIS) techniques. In the GIS program, spatial analysis was performed with the Hydrology tool, and the streams belonging to the Strahler method of the basin were determined. Slope, aspect and elevation maps were produced using the 3D Analyst module. As a result of these studies, the basin properties before and after the dam were evaluated. After the construction of Sadak Dam, it was observed that the temperature values of the basin increased and the rates of the land cover types changed. After the dam, some agricultural areas were flooded and the amount of water in the basin increased. It has also been determined that Sadak Dam has not yet affected the human characteristics of the basin.