Şanlıurfa ilini Diyarbakır - Akçakaleye bağlayan karayolu kenarındaki topraklarda motorlu taşıtlardan kaynaklanan bazı ağır metal kirliliğinin belirlenmesi
Determination of some heavy metal pollution from motor vehicles on the soil on the side of the highway connecting the province of Şanlıurfa to Diyarbakir - Akçakale
- Tez No: 673113
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa Diyarbakır ve Şanlıurfa Akçakale karayolları güzergâhındaki tarım arazilerinden alınan toprak örneklerinin yapılan analiz sonuçları ile trafikten kaynaklanan ağır metal kirliliğinin boyutunu belirlemektir. Karayolundan uzaklaşma mesafesine göre kirliliğin değişimini gözlemlemektir. Bu amaçla yolları sağı ve solu olmak üzere iki taraflarında 50 m aralıklarla 4 ayrı bölgeden olmak üzere 0, 2, 15 ve 40 m yola mesafe ile 0-30 cm derinlikte toplamda 64 örnek alınmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre toprakta bakır (Cu), çinko (Zn), kadmiyum (Cd), krom (Cr), nikel (Ni), kurşun (Pb) manganez (Mn) ve demir (Fe) ağır metalleri gözlemlenmiştir. Sonuç olarak toprakta bulunan ağır metal konsantrasyonları izin verilebilir sınır değerlerine yaklaşmamış olmasıyla birlikte yola uzaklık mesafesine göre azalma olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın yapıldığı bölgede trafik kaynaklı ağır metal kirliliği mevcut olup tehlike arz edecek düzeyde olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the extent of heavy metal pollution caused by traffic with the analysis results of soil samples recovered from agriculturall ands on the route of Şanlıurfa Diyarbakır and Şanlıurfa Akçakale highways. To observe the change of pollution according to the distance from the highway. For this purpose, a total of 64 samples were taken at 0-30 cm depth with a distance of 0, 2, 15 and 40 m to the road, with 4 separate recurrence at 50 m intervals on both sides, on the right and left of the roads. According to the analysis results, copper (Cu), zinc (Zn), cadmium (Cd), chromium (Cr), nickel (Ni), lead (Pb), manganese (Mn) and iron (Fe) heavy metals have been observed. As a result, it was determined that the heavy metal concentrations in the soil did not approach the allowable limit values, but the rewas a decrease in the distance to the road. It has been observed that there is heavy metal pollution caused by traffic in the region where this study was conducted and it is not at a dangerous level.