Türkiye'de uygulamadaki vergi teşvik mekanizmaları ile Ar-Ge faaliyetleri ve yatırımlar arasındaki ilişkilerin ekonomik analizi
Economic analysis of the relationship between the tax incentive mechanisms with R&D activities and investments in Turkey
- Tez No: 673117
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIMAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Maliye politikaları arasında önemli bir yere sahip olan vergisel teşvikler özellikle doğrudan yabancı yatırımlar ve ihracat gelirleri üzerinde kullanılmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde mevcut yatırım seviyesini arttırmak ve üretim yapısını değiştirerek katma değeri yüksek ürün üretimini desteklemek amacıyla, vergilendirme politikalarında değişiklikler yapılmaktadır. Ekonomi politikalarında kısa dönemde yer verilen vergisel teşvikler, ayni veya nakdi olarak verilebilir. Ayrıca, vergisel teşvikler küresel ekonomilerin rekabetçi yapılarını destekleyen ar-ge ve inovasyon çalışmalarını hızlandıran ve bu çalışmaların sürekliliğini sağlayan bir araç haline gelmiştir. Sosyal devlet anlayışının gelişmesi ve yerleşmesinin altında büyük bir paya sahip olan vergisel teşvikler bu yönüyle aynı zamanda devlet yardımları olarak da nitelendirilmektedir. Vergisel teşvikler sosyal, siyasal ve ekonomik olarak birçok alanda gerçekleştirilmesi düşünülen projelerin hayata geçirilmesinde büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca vergi teşvikleri sunulan sektörler diğer sektörlere oranla daha hızlı gelişme kaydetmektedirler. Vergisel teşviklerin ülkemiz ekonomi politikalarındaki en önemli yeri bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılmasında kullanılmasıdır. Dünya genelinde sunulan vergisel teşvikler sayesinde teknoloji yatırımları, inovasyon ve araştırma geliştirme faaliyetlerinin sürdürülmesi açısından avantaj sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax incentives, which have an important place among fiscal policies, are used especially on foreign direct investments and export revenues. In developed and developing countries changes are made in taxation policies in order to increase the existing investment level and to support the production of high value added products by changing the production structure. Tax incentives included in economic policies in the short term can be subsidized in kind or in cash. In addition, tax incentives have become a tool that supports to competitive structures of global economies, accelerates R&D and innovation studies and ensures the continuity of these studies. Tax incentives, which have a large share under the development and settlement of the social state understanding are also described as state aids in this aspect. Tax incentives are of great importance in the realization of projects that are planned to be realized in many areas socially, politicially and economically. In addition, sectors with tax incentives are developing faster than other sectors. The most important place of tax incentives in our country's economic policies is to eliminate regional differences. Thanks to the tax incentives offered worldwide an advantage is provided in terms of technology investments, innovation and research and development activities.