Yenilenebilir enerji kaynaklarına sağlanan teşvikler: Türkiye ve seçili ülke grubu uygulamalarının karşılaştırılması
Incentives to renewable energy resources: Comparison of Turkey and selected country group practices
  1. Tez No: 705828
  2. Yazar: FERDANE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KUTBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
“Enerji”nin yaşam için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. İnsanlar yaşamlarını idame ettirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarken ülkeler arasında güç, gelişmişlik, refah, kalkınma, ekonomi, büyüme gibi faktörler açısından önem arz etmektedir. Yaşam devam ettiği sürece gerekli olan enerji konusunda sürekliliğin sağlanabilmesi amacıyla tükenmez olan yenilenebilir enerji kaynakları önemlidir. Bu nedenle çalışmada yaşadığımız çevreye karşı daha duyarlı, ithal bağımlılığını azaltacak yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine ve bu alana sağlanan teşviklere değinilmiştir. Türkiye fosil enerji kaynakları bakımından fakir fakat yenilenebilir enerji kaynakları bakımından avantajlı konumdadır. Türkiye'nin fosil enerji ithal tüketicisi olduğu düşünülürse yerli ve bol miktarda bulunan yenilenebilir enerji alanına daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Çalışmada artan enerji talebinin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji ile karşılanabilmesi amacıyla bu alana sağlanan uluslararası teşvik destek mekanizmaları seçili ülke grubundaki uygulamaları incelenmiştir. Seçili ülke grubu oluşturulurken küresel olarak yenilenebilir enerji yatırım ve üretim kapasitesi bakımından ilk beş ülke sıralamasında bulunan ülkeler tercih edilmiştir. Söz konusu ülkeler arasından seçilen ABD, Çin, Hindistan, Japonya, Fransa, İspanya ve Almanya'nın yenilenebilir enerji alnında uyguladığı teşvik mekanizmaları literatürden yararlanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak Türkiye'nin yenilenebilir enerjiye yönelik teşvik destek türlerini çeşitlendirmesi, Ar-Ge faaliyetlerini arttırması gerekmekte olup bunun için farklı teşviklerin uygulanması ve yenilenebilir enerji ekipmanlarının geliştirilen teknoloji ile birlikte yerli üretiminin sağlanması gerekmektedir. Finansal teşviklere destek niteliğinde görülen ve stratejik öneme sahip olduğu kabul edilen vergi alanında YE'nin üretim, iletim ve dağıtımının sağlanması amacıyla çeşitli vergi teşviklerinin de uygulanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known how important“energy”is for life. While people need energy to maintain their lives, it is also important among countries in terms of factors such as power, development, welfare, development, economy and growth. Inexhaustible renewable energy sources are important in order to ensure the continuity of the energy required as long as life continues. For this reason, the importance of renewable energy sources that will be more sensitive to the environment we live in and reduce import dependency and the incentives provided to this field are mentioned in this study. Turkey is poor in terms of fossil energy resources, but in an advantageous position in terms of renewable energy resources. Considering that Turkey is a fossil energy import consumer, it should give more importance to the domestic and abundant renewable energy field. In the study, in order to meet the increasing energy demand with the energy produced from renewable energy sources, the applications of the international incentive support mechanisms provided to this field in the selected country group were examined. While forming the selected country group, the countries that are in the top five countries in terms of global renewable energy investment and production capacity were preferred. The incentive mechanisms applied by the USA, China, India, Japan, France, Spain and Germany, which were selected among the countries in question, in the field of renewable energy were examined by using the literature. As a result, Turkey needs to diversify the incentive support types for renewable energy and increase its R&D activities, for this it is necessary to apply different incentives and to ensure the domestic production of renewable energy equipment with the developed technology. It is thought that various tax incentives should be applied in order to ensure the generation, transmission and distribution of RE in the tax area, which is considered to be of strategic importance and supports financial incentives.