Havacılık endüstrisinde yapay sinir ağları ile ürün ağaçlarındaki değişimlere bağlı maliyet tahmini
Product cost estimation depending on changes in bill of materials with artificial neural networks in aviation
  1. Tez No: 673138
  2. Yazar: GÜLESER ŞİMŞEK CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT ŞİMŞİR, DOÇ. DR. ÖZER UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, ürün ağaçlarındaki değişikliklere bağlı olarak ürün maliyetindeki değişimleri en doğru şekilde tahmin edebilen yapay sinir ağı tahmin modelinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda farklı alanlarda yapay zekâ kullanımının gün geçtikçe artış gösterdiği havacılık endüstrisinde ürün maliyet tahmininde nasıl bir sonuç ile karşılaşılacağı araştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda, gerçekleşen – tahmini maliyet arasındaki hata oranı değerlendirildiğinde bu model maliyet tahmininde kullanılabilir bir yöntem olarak kendini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop artificial neural network estimation model that can most accurately estimate the product cost that varies depending on the changes in the production bill of materials. In this context, it has been investigated what kind of results will be encountered in product cost estimation in the aviation industry where the use of artificial intelligence in different areas is increasing day by day. As a result of the studies, when the error rate between realized and estimated cost is evaluated, this model has proven itself as a useful method in cost estimation.