Farklı biber çeşitlerinin mikrodalga ile kurutulması
Drying of different pepper varieties by microwave
- Tez No: 673148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ŞİMŞEK ASLANOĞLU, DR. ÖZGE SÜFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, mikrodalganın yeşil biber çeşitlerinin (çarliston, sivri ve dolmalık) kurutma ve rehidrasyon kinetiğine ve aynı zamanda kurutulmuş ve rehidre edilmiş biberlerin biyoaktif ve tekstürel özelliklerine etkisini araştırmaktır. Mikrodalga kurutma; 90, 180 ve 90 + 180 W güç seviyelerinde gerçekleştirilmiş ve kurutulmuş biberler 25, 50 ve 70 °C'de su banyosunda rehidre edilmiştir. Kurutma için en uygun modeller, Sigmoid ve Hii vd. tarafından tanımlanan denklemler kullanılarak elde edilmiştir. İki terimli üssel bozunma model ise rehidrasyon için en uygun eşitlik olarak saptanmıştır. En düşük ve en yüksek final rehidrasyon oranı değerleri sırasıyla her sıcaklıkta 180 W ve 90 W'ta kurutulan biberlerde bulunmuştur. Kurutma sonucunda en düşük renk değişimi (ΔE) dolmalık biber çeşidinde gözlenmiştir. Biberler hem kurutma hem de rehidrasyon işleminde daha yumuşak bir tekstüre sahip olmuştur. Kurutulmuş biberlerin toplam fenolik içeriği taze bibere kıyasla yaklaşık olarak %56-65 azalmış ve bu azalma rehidre edilmiş biberlerde %87'ye kadar ulaşmıştır. Kurutulmuş biberler arasında antioksidan aktivitesinde önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Sonuç olarak, 180 W'ta kurutma ve 70 °C rehidrasyon sıcaklığı, yeşil biberlerin kalite özelliklerinin en iyi şekilde korunduğu optimum koşullar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effect of microwave on the drying and rehydration kinetics of green pepper varieties (sweet, green and bell) and the bioactive and textural properties of dried and rehydrated peppers. Microwave drying was carried out at 90, 180 and 90 + 180 W and dried peppers were rehydrated at 25, 50 and 70 °C in a water bath. The most appropriate model for drying were obtained using the equations defined by Sigmoid and Hii et al. Two term exponential decay model was determined as the most appropriate one for rehydration. The lowest and highest final rehydration ratio values were found for the peppers dried at 180 W and 90 W, respectively at each temperature and pepper variety. Bell pepper indicated the lowest color change (ΔE) among peppers. The peppers had softer texture in both drying and rehydration treatment. Total phenolic content of dried peppers was around 56-65% lower compared to the fresh pepper and this decrement was reached up to 87% in rehydrated peppers. No significant change was observed in antioxidant activity of dried peppers. As a result, drying at 180 W and rehydration at 70 °C provided faster drying and rehydration while maintaining the quality properties of green peppers.