Anter kültüründe bazı acı biber çeşitlerinin farklı besi ortamlarında haploid bitki oluşturma etkinlikleri
Haploid plant creation activities of some hot pepper genotypes in different nutrition mediums in anther culture
- Tez No: 853074
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, anter kültüründe farklı tiplerde 8 farklı acı biber genotipinin 2 farklı besi ortamında haploid bitki oluşturma etkinliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede bir adet California Wonder, iki adet Anaheim, iki adet Ancho ve üç adet Jalapone acı biber genotipi kullanılmıştır. Anterler; 4 mg/L Naphthaleneacetic acid (NAA), 0,1 mg/L Benzylaminopurine (BAP), 15 mg/L gümüş nitrat (AgNO3), 2,5 g/L aktif kömür, 30 g/L sakkaroz ve 8 g/L agar içeren Murashige ve Skoog (MS) besi ortamı (BO1) ile 4 mg/L NAA, 0,1 mg/L BAP, 15 mg/L AgNO3, 0,5 mg/L Vitamin C, 0,05 mg/L biotin, 2,5 g/L aktif kömür, 30 g/L maltoz ve 8 g/L agar içeren MS besi ortamında (BO2) kültüre alınmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the activities of forming haploid plants in 2 different nutrient mediums of 8 different types of chili pepper genotypes in anther culture. One California Wonder, two Anaheim, two Ancho and three Jalapone hot pepper genotypes were used in the experiment. Anthers; 4 mg/L Naphthaleneacetic acid (NAA), 0.1 mg/L Benzylaminopurine (BAP), 15 mg/L silver nitrate (AgNO3), 2.5 g/L activated charcoal, 30 g/L sucrose and 8 g/L agar containing Murashige and Skoog (MS) nutrient medium (BO1) with 4 mg/L NAA, 0.1 mg/L BAP, 15 mg/L AgNO3, 0.5 mg/L Vitamin C, 0.05 mg/L biotin, 2.5 g/L activated charcoal, 30 g/L maltose and 8 g/L agar containing MS nutrient medium (BO2) were cultured.