Sahihayn'de inanç ve adâba aykırı lafızları nehy eden hadisler analitik
Hadiths forbidding in the two sahihs for words that contradict belief and contradict morals a critical analysis study
  1. Tez No: 673165
  2. Yazar: TAHA YASEEN AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yasak hadisleri، konudaki hadislerin aksine oldukları için İslam hukukunda büyük önem taşımaktadır، bu yüzden efendimiz Muhammed'in Allah'ın duaları ve esenliği onun üzerine olsun، emredilsin، ümmetin ona uyması ve aynı şekilde yasağa uyması gerekiyordu.Aynı şekilde، bu yasak efendimiz Muhammed tarafından yasaklanmış olandır aynı şekilde ümmetin de onu yasaklaması gerekir Meselenin hadislerinde özel hükümler olduğu gibi، aynı hükmü yasaklayan hadisler de dört kola ayrılmıştır: yasaklama، nefret yasağı، inançsızlık yasağı ve uzlaşma yasağı ve bu türler، içtihat ve köktendinci hükümleri farklılık gösterse de، İslam hukukunun önemi budur. Arapçada yasak hadislerde، yasağın açık anlamından şu gibi başka anlamlara geldiği çağrışımları vardı: (nezaket، aşağılama، uyarı، ceza beyanı، umutsuzluk، hidayet، korku emrine uyma، dua، dilekçe، tehdit، müsaade، uzlaşma) Araplar، en ünlülerinden birini yasaklamak için kelimeler ve formüller kullandılar، yasaklamayı değil ve bu bölümde kullanılan en ünlü kelimelerden biridir ve diğerlerinden ayrı değildir، anlamsızdır. Bu anlam çok net Araplar kendilerini not ve açık fiil ile sınırlamadılar، aynı zamanda (hush، wah)، fossa da dahil olmak üzere fiil isimlerini de kullandılar،“kapa çeneni”anlamına gelen،“küçültmek”anlamına gelen“küçültmek”anlamına geliyor. Shh ve Meh، ihlal etmeyen yaygın isimlerdir. Araplar da yasaklama anlamında olumsuzlamayı kullandılar ve anlamı yasak، yasak، yasak ve ehliyetsiz ve görmezden gelmek yasak. Ve efendimiz Muhammed، Allah'ın duaları ve esenliği onun üzerine olsun، muhalefeti söyleyenler arasında en güzel olanı olduğu için، hadislerinde، yasağı da içeren bir dizi çağrışım ve formül olması doğaldır. Hadislerde yasak alametleri toplamak، bunları açıklamak ve onlarla çalışmak en asil ilimlerden biridir، yurdun en güzeli Gerçek İslam hukukumuzdaki önemi nedeniyle. Alimler، efendimiz Muhammed'in çıkardığı yasakla ilgili birçok konuyu tartıştılar، yasak ne zaman yasak? Ve nefret ne zaman? Daha sonra ayrıntıları ve bütünü netleştirmek için hadisleri çevreleyen ipuçlarını incelediler. Araştırmacı، bu araştırmada yasak formülleriyle başlayarak yasakla ilgili çeşitli konuları topladı ve daha sonra bunları araştırma planı aracılığıyla inanç، hükümler، görgü kuralları، işlemler، sosyal etik ve diğer yönler gibi bunlarla ilgili diğer konularla ilişkilendirdi
Özet (Çeviri)
The hadiths of forbidding have great importance in Islamic law، as they are opposite to the hadiths of the matter What our master Muhammad، may God bless him and grant him peace، commanded was the right of the ummah to adhere to Likewise، the prohibition is what was forbidden by our master Muhammad، may God's prayers and peace be upon him، likewise was the right of the ummah to finish it And just as the hadiths had special rulings، so also the hadiths forbidding the matter had the same rulings، so the prohibition was divided into four branches The prohibition of the prohibition، the prohibition of hatred، the prohibition of dishonor، the prohibition of compromise، and these types، although their jurisprudential and fundamentalist provisions differed، but it is the importance of the prohibition in the true Islamic law In the Arabic language، the hadiths forbidding had connotations in which the prohibition came out of its explicit meaning to other meanings such as: (politeness، contempt، warning، statement of punishment، despair، guidance، following the command of fear، supplication، petition، threat، permissibility، compromise). The Arabs used words and formulas to prohibit one of the most famous of them، not that of prohibition، and it is one of the most famous words used in this section، and does not separate from others، that it does not receive tanween، and among the terms used in the prohibition is also the explicit act in the prohibition، and clear examples are mentioned in the Holy Qur'an Great clear on this meaning that The Arabs did not confine themselves to not and the explicit verb، but also used the verb nouns، including (hush، wah)، fossa، meaning“shut up,”meaning“shrink,”meaning“shrink.”Shh and Meh are common nouns that do not transgress The Arabs also used negation in the sense of prohibition، and its meaning is forbidden، forbidden، forbidden and incapacitated، and forbidden to disregard it. And since our master Muhammad، may God's prayers and peace be upon him، was the most eloquent who uttered the opposite، it is natural for his hadiths to have a set of connotations and formulas that included the prohibition. Collecting the signs of prohibition in hadiths، explaining them and working with them is one of the most noble of sciences، and the most prestigious of homes. Because of its importance in our true Islamic law. The scholars have discussed many issues regarding the prohibition issued by our master Muhammad، may God bless him and grant him peace، including when is the prohibition on the prohibition? And when is the hate? Then they studied the clues that surrounded the hadiths to clarify the specifics and the whole. God reward them for the nation the best reward