Hibrit nanopartikül ilavesinin bir dizel motorun performans, yanma ve emisyon karakteristiklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of adding hybrid nanoparticle on performance, combustion and emission characteristics of a diesel engine
- Tez No: 673175
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT SARIDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, mono ve hibrit nanopartikül kullanımının bir dizel motorun yanma, performans ve emisyon karakteristikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, üç farklı nanopartikül tipi (Al2O3, bN ve CuO) ve bunların ikili hibrit formları (CuO-Al2O3, bN-CuO ve bN-Al2O3) geleneksel dizel yakıt ile ultrasonikasyon yöntemi kullanılarak kütlesel olarak 250, 500 ve 1000 ppm miktarlarında karıştırılmıştır. Ayrıca, testler nanopartikül içermeyen geleneksel dizel yakıt (D100) ile de gerçekleştirilmiş ve referans veriler elde edilmiştir. Testler tek silindirli, hava soğutmalı bir dizel motorda, 2400 rpm sabit motor devrinde ve 3, 6, 9, 12 Nm değişken motor yüklerinde gerçekleştirilmiştir. Nanopartikül kullanımın dizel yakıtın ısıl değerini, setan sayısını ve viskozitesini artırdığı gözlemlenmiştir. Test motoru nanopartikül takviye edilmiş test yakıtları ile çalıştırıldığında, motorun yanma, performans ve emisyon karakteristiklerinde önemli oranlarda iyileşmeler saptanmıştır. Nanopartikül takviyesi ile, tutuşma gecikmesi sürelerinin %4,20 ile %13,75 aralığında kısaldığı görülmüştür. Ayrıca, nanopartiküllerin katalizör görevi üstlenip yanma süreci boyunca kimyasal reaksiyonları hızlandırması sayesinde ortalama yanma sürelerinde %6,93'ten %11,73'e kadar kısalmalar saptanmıştır. Tüm test yakıtları arasında, en kısa yanma süresi CuO-Al2O3 hibrit nanopartikül kullanılan yakıtta elde edilmiştir. Öte yandan, frenleme özgül yakıt tüketimi (ÖYT) ve ısıl verim (IV), tüm nanopartikül içerikli test yakıtlarında gelişme göstermiştir. ÖYT değerinde en büyük düşüş, yanma süresinin de en kısa sürdüğü CuO-Al2O3 hibrit test yakıtı ile %11,08 oranında gözlemlenirken, aynı test yakıtı için ısıl verim de %6,57 oranında artmıştır. Yanma sürelerinin kısalması, üstün ısı iletim kabiliyetleri, geniş yüzey/hacim oranı ve gelişen motor performansı, nanopartikül içerikli test yakıtlarında daha düşük egzoz gazı sıcaklığı ve daha düşük NOx emisyonlarını tetiklemiştir. Nanopartikül ilavesi ile birlikte NOx emisyonları için hesaplanan düşüş oranı %8,5 ile %25,8 aralığında değişmektedir. Ayrıca, CO ve HC gibi eksik yanma ürünlerinde de tüm nanopartikül içerikli test yakıtlarında önemli seviyelerde düşüşler gözlemlenmiştir. CO emisyonundaki ortalama düşüş %18,7 ile %34,4 aralığında iken bu oran HC emisyonları için %4,2 ile 20,3 aralığında kalmıştır. Tüm sonuçlar bir arada düşünüldüğünde ise, geleneksel dizel yakıt ile birlikte nanopartiküllerin kullanımı hem enerji verimliliği hem de çevresel hususlar açısından oldukça umut verici sonuçlar sunmaktadır. Ayrıca, hibrit nanopartikül kullanımı ile birlikte motor karakteristikleri üzerindeki iyileşmelerin mono nanopartikül kullanımına göre genelde daha iyi sonuçlar verdiği de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to investigate the effects of using mono and hybrid nanoparticles on the combustion, performance and emission characteristics of a diesel engine. In this framework, three different types of nanoparticles (Al2O3, bN, and CuO) and their binary hybrid forms (CuO-Al2O3, bN-CuO, and bN-Al2O3) were doped into conventional diesel fuel (D100) at mass fractions of 250, 500, and 1000 ppm by using the ultrasonication method. In addition, the tests were carried out with conventional diesel fuel (D100) without nanoparticles and reference data were gathered. Tests were performed on a single-cylinder, air-cooled diesel engine, at a constant engine speed of 2400 rpm and varying engine loads of 3, 6, 9, 12 Nm. It is observed that nanoparticles increase the heating value, cetane number, and viscosity of diesel fuel. When the test engine was run with nanoparticles-doped test fuels, significant improvements were noticed in the engine's combustion, performance and emission characteristics. With the addition of nanoparticles, ignition delay duration shortened between 4.20% and 13.75%. Moreover, due to the fact that nanoparticles act as catalysts and accelerate chemical reactions during the combustion process, the average combustion duration (CD) shortened from 6.93% to 11.73%. Among all fuels, the shortest CD occurred for CuO-Al2O3 hybrid test fuel. On the other hand, the brake-specific fuel consumption (BSFC) and brake thermal efficiency (BTE) improved for all nanoparticle-containing test fuels. The largest reduction for the BSFC value was observed with the CuO-Al2O3 hybrid test fuel, where the CD was the shortest, at a rate of 11.08%, while the thermal efficiency for the same test fuel improved by 6.57%. The shortened CD, superior heat transfer mechanism, large surface/volume ratio, and improved engine performance ensured lower exhaust gas temperature as well as lower NOx emissions for nanoparticle-containing test fuels. With the addition of nanoparticles, the reduction rate for NOx emissions varied between 8.5% and 25.8%. Besides, incomplete combustion products such as CO and HC emissions were noticed to significantly drop for all nanoparticle-containing test fuels. While the average reduction for CO emissions was between 18.7% and 34.4%, this rate remained between 4.2% and 20.3% for HC emissions. Considering all results together, the use of nanoparticles along with conventional diesel fuel offers very promising results in terms of both energy efficiency and environmental aspects. In addition, it is noticed that the improvements in engine characteristics with the use of hybrid nanoparticles generally give better results than the use of mono nanoparticles.