An investigation of the question types posed by the English instructors and their impact on student participation: A case study
İngilizce öğretmenleri tarafından kullanılan soru tiplerinin ve bu soruların öğrenci katılımına etkisinin incelemesi: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 673176
  2. Yazar: HALE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, bir vakıf üniversitesindeki öğretim görevlileri tarafından yönetilen farklı soru türlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle dersler Türkiye'deki üniversitelerde 2019-2020 akademik yılının ikinci döneminden beri çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Bu nedenle, çalışmada yer alan öğretim görevlilerinin çevrimiçi İngilizce derslerinde ağırlıklı olarak hangi tür soruları kullandıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Ayrıca, açık uçlu ve kapalı uçlu soruların öğrenci katılımına etkisi incelenmiştir. Son olarak, mevcut çalışmadaki öğretim görevlilerin çevrimiçi İngilizce derslerinde farklı türden öğretmen soruları kullanımına yönelik algıları incelenmiştir. Bu bağlamda, 3 öğretim görevlisinin çevrimiçi olan İngilizce dersleri incelenmiştir. Veri toplamak amacıyla katılımcıların toplamda 36 çevrimiçi İngilizce ders saati kaydedilmiştir. Söylem analizi uygulanmış ve katılımcılar tarafından kullanılan soru türlerinin sıklığını analiz etmek için iki sınıflandırma sistemi kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin katılımına etkisini ortaya çıkarmak amacıyla öğrencilerin kapalı uçlu ve açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar incelenmiştir. Katılımcıların çevrimiçi İngilizce derslerinde kendi soru kullanımlarına yönelik algılarını keşfetmek için çevrimiçi İngilizce dersi veren öğretim görevlileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, çalışmada yer alan katılımcılar tarafından en sık kullanılan soru türlerinin kapalı uçlu sorular olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, öğrencileri daha fazla düşünmeye teşvik etmek ve sınıf içi etkinlikleri yönetmek amacıyla açık uçlu ve denetleyici sorular da ağırlıklı olarak sorulmuştur. Öğrencilerin açık uçlu ve kapalı uçlu sorulara verdiği yanıtların analizi, açık uçlu sorular sorulduğunda derse katılmaya daha istekli olduklarını ortaya koymuştur. Katılımcılar da öğrencilerin açık uçlu sorular sorulduğunda katılmaya daha istekli olduklarını ve daha uzun cevaplar verdiklerini belirtmiştir. Ayrıca, görüşme sonuçları öğretmen sorularının amaçlarını ve öğrenci katılımına olan olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya çıkarmıştır. Katılımcılar soru sorma becerilerinin geliştirilmesi için önerilerde bulunmakla birlikte çevrimiçi eğitimin öğretmen sorularına olan etkilerine değinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to investigate different types of questions posed by the instructors at a foundation university. Due to COVID-19 restrictions, the lessons have been held online at universities since the beginning of the second term of 2019-2020 academic year in Turkey. Thus, it was aimed to find out what types of questions were used predominantly by the instructors in the current study in in their online EFL (English as a Foreign Language) lessons. In addition, the effect of display and referential questions on student participation was examined. Lastly, the perceptions of the instructors in the current study towards their use of different types of teacher questions were explored. To this end, the online English lessons of three instructors were examined in the study. A total of 36 online English sessions of the participants was recorded for data collection. Discourse analysis was applied, and two categorization systems were used to analyze the frequency of the types of questions used by the participants. Furthermore, students' responses to both display and referential questions were examined to find out their roles in student participation. Semi-structured interviews were conducted with three instructors who conduct online English lessons to explore the participants' perceptions towards their questioning practices in online EFL classes. The findings of the study revealed that display questions were the most frequently used question types by the participants in the present study. However, referential and procedural questions were also used predominantly to encourage students to think further and manage the classroom procedures. The analysis of students' responses to display and referential questions indicated that they were more eager to participate when asked referential questions. The participants also stated that the students tended to give longer responses and be more motivated for referential questions.Furthermore, the interview results uncovered the aims of teacher questions and the certain aspects of teacher questions which had negative and positive effects on student participation in online lessons. The participants also touched upon the impact of online education on teacher questions along with the suggestions to improve the questioning process.