Kızılırmak Deltası batı bölümündeki drenaj kanallarına kirlilik araştırması
Pollution research of drainage channels of western part of Kızılırmak Delta
  1. Tez No: 67321
  2. Yazar: MUSTAFA IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Kızılırmak Deltasının batı bölümünde bulunan drenaj kanallarının kirlilik seviyelerinin tespitinin yapılıp, kirliliklerinin kaynağının ve etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma Haziran 1995 - Mayıs 1996 tarihleri arasında deltanın batı bölümünde bulunan Doyran, Bedeş, Harız ve Paşaboğazı kanallarından alınan örneklerde gerçekleştirilmiştir. İncelenen parametreler pH, iletkenlik, sıcaklık, alkalinite, çözünmüş oksijen, klorür, kimyasal oksijen ihtiyacı, organik madde, toplam sertlik, kalsiyum sertliği, magnezyum sertliği, bulanıklık, toplam katı maddeler, askıdaki katı maddeler ve toplam çözünmüş maddedir. Elde edilen verilere dayanılarak Kızılırmak deltasısnın batı bölümündeki drenaj kanallarının yönetmeliklere göre kalite ve kirlilik seviyeleri belirlenmiş ve kaynakları araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca deltanın korunması amacıyla alınabilecek önlemler hakkında öneriler getirilmiştir. Kızılırmak deltasının batı bölümünde bulunan kanalların kirlilik seviyelerinin tespitini, kirliliklerin kaynaklarını ve bölge üzerindeki etkilerinin araştırılmasını amaçlayan bu çalışma“Kızılırmak Deltası Yönetim Planı Projesi”nin bir bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main aim of this study was to determine the pollution level of drainage channels of western part of Kızılırmak Delta and then to investigate the sources and the effects of this pollution. In this study, Doyran, Bedeş, Harız and Paşaboğazı channels in the western part of Kızılırmak Delta have been investigated from June 1995 to May 1996 The examined parameters were pH, conductivity, temperature, alkalinity, dissolved oxygen (DO), chloride, chemical oxygen demand (COD), organic matter, total hardness, calcium and magnesium hardness, turbidity, total solids, suspended solids and total dissolved solids. Water quality and pollution levels of these channells in the Kızılırmak Delta were determined according to the collected results and their sources were also investigated. On the other hand, suggestion have been given in order to save the delta. This study whose aim was to investigate the pollution level of western of Kızılırmak Delta, to find the pollution sources and their effects on the region, was also a part of“The Project of Management of Kızılırmak Delta”.