Sağlık çalışanlarının çocuğun fiziksel ve cinsel istismarı konusundaki farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of awareness levels of healthcare professionals on child's physical and sexual abuse
- Tez No: 673214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çocuk istismarı hem ülkemizde hem de dünyada sık karşılaşılan, önlenebilir önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu çalışma çocuk istismarının önlenebilmesi ve tanılanmasında özel bir konuma sahip olan sağlık çalışanlarının bu konudaki farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız 1 Şubat-1 Ağustos 2020 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk hastaların başvurduğu bölümlerde görev yapan ve çalışmamıza katılmayı kabul eden 132'si (%64.1) kadın, 74'ü (%45.6) erkekten oluşan toplam da 206 sağlık çalışanı ile yapıldı. Katılımcıların %45.6'sı (94) hekim, %39.8'i (82) hemşire ve ebe, %14.6'sı (30) diğer meslek (att, paramedik vb.) grubundandı. Katılımcıların %69.4'ü (143) okul öğrenimi sırasında, %22.8'i (47) sonrasında çocuk istismarı konusunda eğitim almıştır. %61.2 (126) katılımcı çocuk istismarı vakasıyla karşılaşmış, en çok karşılaşılan olgu fiziksel istismar olarak tespit edilmiştir. %76.2 (157) katılımcı çocuk istismarı vakalarının yeterince bildirilmediğini, %64.1 (109) katılımcı ise bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olunmamasının bildirilmeme nedenine olarak söylemiştir. %69.2 (139) katılımcının en zorlandığı konu öykü alma olarak saptandı. %55.3 (114) katılımcının şüpheli çocuk istismarı vakalarında polise haber vereceği tespit edildi. Hekimlerin İÇÜFBAÖ'den aldığı ortalama puan 76.56 ±7.5 iken, hemşire ve ebelerin 73.63 ±6.5'dir. Hekimlerin bu konudaki bilgi düzeyi hemşirelerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Çalışmamızın bulgularına göre sağlık çalışanlarının çocuk istismarı konusunda bilgilerinin yeterli olmadığını, okul öğrenimi sırasında ve sonrasında verilen eğitimlerin yetersiz olduğu düşünülmektedir. Sağlık çalışanlarının farkındalıklarının artırılması için hem okul öğrenimleri sırasında hem de sonrasında eğitimler düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Yelken Karabay, S. Evaluation of Awareness Levels of Healthcare Professionals About Child's Physical and Sexual Abuse. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Medical Specialization Thesis, Eskişehir, 2021. Child abuse is a common and preventable public health problem both in our country and in the world. This study aimed to evaluate the awareness level of healthcare professionals on this issue, who have a special position in preventing and diagnosing child abuse. In our study, a total of 206 healthcare workers, 132 (64.1%) women and 74 (45.6%) men, who worked in Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Hospital between February 1 and August 1, 2020 and accepted to participate in our study. was done with. Of the participants, 45.6% (94) were physicians, 39.8% (82) were nurses and midwives, 14.6% (30) were from the other profession (horse, paramedic, etc.) group. 69.4% (143) of the participants received training on child abuse during their school education and 22.8% (47) afterwards. 61.2% (126) of the participants encountered child abuse cases, the most common case was identified as physical abuse. 76.2% (157) of the participants stated that child abuse cases were not reported sufficiently, while 64.1% (109) of the participants stated that the reason for not having enough information about this issue was not reported. History taking was found to be the most difficult issue for 69.2% (139) of the participants. It was determined that 55.3% (114) of the participants would inform the police in suspected child abuse cases. While the average score received by physicians on the physical symptoms of abuse on the child subscale was 76.56 ± 7.5, it was 73.63 ± 6.5 for nurses and midwives. The level of knowledge of physicians on this subject was found to be statistically significantly higher than that of nurses. According to the findings of our study, it is thought that healthcare professionals have insufficient knowledge of child abuse and that the trainings given during and after school education are insufficient. Trainings should be organized both during and after school education in order to increase the awareness of healthcare professionals.