Primer meme karsinomunda histolojik tümör boyutunun mamografi ve manyetik rezonans görüntülemedeki tümör boyutları ile karşılaştırılması
Comparison of histological tumor size with mammography and magnetic resonance imaging in primary breast carcinoma
  1. Tez No: 673215
  2. Yazar: IBADAT HASANOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN GÜNBEY KARABEKMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ: Meme kanserlerinde tümör boyutunun ana prognostik gösterge olduğunu dikkate aldığımızda, cerrahi tedaviyi planlamak için belirleyici faktördür. Tümör boyutu ölçümünde radyolojk tümör boyutu ile histolojik boyut arasındaki korelasyon bu çalışmamızdaki amacımızdır. GEREÇ ve YÖNTEM: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Şehir Hastanesi Radyoloji bölümünde 01.01.2014-31.10.2020 tarihleri arasında preoperatif olarak mamografi ve meme manyetik rezonans incelemesi gerçekleştirilmiş, operasyon öncesi neo-adjuvan kemoterapi tedavisi almayan, total veya modifiye radikal mastektomi ameliyatı geçiren 65 hasta retrospetif olarak taranmıştır. Ayrıca bu hastaların sistem üzerinden patoloji sonuçları değerlendirilmiştir. Seçilen populasyondan yetersiz incelemeler, pediatrik hastalar ve patoloji sonucu olmayanlar çalışmamızdan çıkarılmıştır. Primer meme kanseri tanısı almış hastalara ait mamografi ve meme manyetik rezonans görüntüleri üzerinden malign karakterdeki, kitle lezyonlarının en büyük boyutu verilerek ölçüm yapıldı. Ölçümler birbirinden bağımsız iki radyolog tarafından yapılmıştır. Patolojik incelemeler ve radyolojik bulgular birbirinden bağımsız ve bağımlı olarak değerlendirilerek görüntüleme yöntemleri ile belirlenen kitle boyutlarının patolojik spesmendeki tümör boyutları ile farkı, kanser subtipi, hasta yaş aralığı ilişki istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı uygun istatiksel formatlar kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: 65 kadın hastanın yaş ortalaması 52.01±9.97 dir. Minimum hasta yaşı 31 ve maksimum hasta yaşı 75'tir. Meme MRİ ve mamografik incelemede meme parankim paternleri 9 hastanın ACR tip A, 21 hastanın ACR tip B, 24 hastanın ACR tip C ve 11 hastanın ACR tip D dir. Yüzdeler olarak hastaların %13,8'i ACR tip A, %32,3 ACR tip B, %36,9'u ACR tip C ve %16,9'u ACR tip D'dir. Meme kanserli olgularda gerçekleştirilen meme MRI görüntüleme yöntemlerinde 21 hasta BIRADS 4, 37 hasta BIRADS 5 ve 7 hasta BIRADS 6 olarak değerlendirilmiştir. Patolojik olarak 40 hastada (%61,5) invazif duktal karsinom, 3 hastada (%4,6) invazif lobüler karsinom, 5 hastada (%7,7) duktal karsinom in situ, 1 hasta (%1,5) lobüler karsinom in situ, 12 hasta ise (%18,5) lobüler ve duktal karsinom in situ mikst tiptedir. SONUÇ: Patolojik tümör boyutunu göstermede dinamik kontrastlı meme MRİ inceleme diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha güvenilir ve üstün bulunmuştur. Tekrarlanabilirlik açısından dinamik meme MRİ inceleme diğer yöntemlere göre daha güvenilir bulunmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: DWI, ADC, meme, kanser, subtip, grade, ER, PR, Ki67, Her-2, malign, benign, MRG,
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Tumor size is the main prognostic indicator in breast cancers and is the determining factor for planning surgical treatment. The aim of this study is the correlation between radiological and histological size in tumor size measurement. MATERİALS AND METHOD: In this study; 65 patients who underwent mammography and breast magnetic resonance imaging preoperatively, did not receive preoperative neo-adjuvant chemotherapy treatment and applied to Ankara Atatürk Training and Research Hospital and Ankara Bilkent City Hospital Radiology Clinic were included between January 2014 and Oktober 2020. Patients underwent total or modified radical mastectomy surgery were screened retrospectively. In addition, pathology results of these patients were evaluated through the system. Inadequate examinations, pediatric patients, and without pathology results from the selected population were excluded from our study. The size of malignant mass lesions was measured using mammography and breast magnetic resonance images of patients diagnosed with primary breast cancer. Measurements were made by two independent breast radiologists. Pathological examinations and radiological findings are evaluated independently and dependently. The difference between the size of the mass determined by imaging methods and the size in the pathological specimen, kinetic curve type, cancer subtype, grade, hormone receptor grade, patient age range, mass lesion sizes and metastatic axillary lymph nodes. The findings obtained in the study were analyzed using appropriate statistical program formats with IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey). FINDINGS: The mean age of 65 female patients was 52.01 ± 9.97. The minimum patient age is 31 and the maximum patient age is 75.Breast parenchymal patterns in breast MRI and mammographic examination were ACR type A in 9 patients (13.8%), ACR type B in 21 patients (32.3%), ACR type C in 24 patients (36.9%), and ACR type D in 11 patients (16.9%). In breast MRI examination performed in breast cancer cases, 21 patients were evaluated as BIRADS 4, 37 patients as BIRADS 5 and 7 patients as BIRADS 6. Pathologically, invasive ductal carcinoma in 40 patients (61.5%), invasive lobular carcinoma in 3 patients (4.6%), ductal carcinoma in situ in 5 patients (7.7%), lobular carcinoma in situ in 1 patient (1.5%) in, 12 patients (18.5%) lobular and ductal carcinoma in situ mixed type. XI CONCLUSİON: Dynamic contrast-enhanced breast MRI was found to be more reliable and superior than other imaging modalities in showing pathological invasive breast carcinoma tumor size. Dynamic breast MRI examination was found to be more reliable than other methods in terms of reproducibility. KEY WORDS: DWI, ADC, breast, cancer, subtypes, grading, ER, PR, Ki-67, Her-2, malign, benign, MR