Çocukluk çağı idrar yolu enfeksiyonlarında üropatojenlerin yıllara göre direnç profili
Resistance profile of uropathogens by years in childhood urinary tract infections
- Tez No: 673239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KAVAZ TUFAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan antibiyotiklere karşı direnç gelişimi tedavi başarısızlığına neden olmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada üropatojenlerin yıllara göre direnç profilinin değerlendirilmesi, antibiyotik direnç gelişimini etkileyen risk faktörlerinin bulunması ve tedavide kullanılacak uygun ampirik antibiyotiğin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tek merkezli, retrospektif çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde Ocak 2010–Aralık 2019 tarihleri arasında yürütüldü. İdrar yolu enfeksiyonu tanılı 1 ay-18 yaş arası 1852 çocuk hasta ve onlara ait 105 CFU/mL üzerinde üropatojen üremesi olan 2340 idrar kültürü çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, idrar yolu enfeksiyonu atak sayısı, ürolojik anomali varlığı, antibiyotik profilaksi kullanımı, üropatojenlerin yıllara göre antibiyotik dirençleri, ESBL pozitif hastaların özellikleri ve ESBL pozitif üropatojenler ile ilgili veriler kaydedildi. Hastaların %70.6'sı (n=1308) kız, %29.4'ü erkekti. Yaş ortalamaları 73±61 ay (1-215 ay) olup idrar yolu enfeksiyonu atak sayısı 2.5±3.8 (1-39) idi. En sık görülen üropatojenler E.coli (%59.6) ve Klebsiella spp. (%11.5) idi. Yıllara göre E.coli, Klebsiella pneumoniae ve Acinetobacter spp.
Özet (Çeviri)
Development of resistance to antibiotics used in urinary tract infections causes treatment failure. Therefore, the aim of this study is to evaluate the resistance profile of uropathogens by years, to find risk factors affecting the development of antibiotic resistance, and to determine the appropriate empirical antibiotic to be used in treatment. This single center, retrospective study was conducted between January 2010 and December 2019 at Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Pediatrics. 1852 pediatric patients between 1 month and 18 years of age with a diagnosis of urinary tract infection and 2340 urine cultures of these patients with uropathogen growth above 105 CFU/mL were included. Data on age, gender, number of urinary tract infection episodes, presence of urological anomalies, use of antibiotic prophylaxis, antibiotic resistance of uropathogens by years, characteristics of patients with ESBL positivity and ESBL positive uropathogens were recorded. 70.6% (n=1308) of the patients were girls and 29.4% were boys. The mean age was 73 ± 61 months (1-215 months) and the number of urinary tract infection episodes was 2.5±3.8 (1-39). The most common uropathogens were E.coli (59.6%) and Klebsiella spp. (11.5%). There was a statistically significant increase in the growth rate of E.coli, Klebsiella pneumoniae and Acinetobacter spp.