Üniversal adezivlerin fonksiyonel monomer ve hema içeriklerinin çürüksüz servikal lezyon restorastonlarının klinik performansına etkisi
The effect of functional monomer and hema contents of universal adhesives on clinical performance of NON-carious cervical lesion restorations
  1. Tez No: 673240
  2. Yazar: FERDA KARABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, çürüksüz servikal lezyonlarda farklı monomer içeriklerine sahip universal adezivler kullanılarak, adezivler arasındaki monomer içerik farklılığının restorasyonların klinik performansına olan etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya ağzında dört adet servikal lezyon bulunan 27 hasta dahil edildi. Toplam 108 adet servikal lezyon, G-Premio Bond (n=27), Xeno Select (n=27), Tetric-n-Bond (n=27) ve Clearfil Bond Quick (n=27) universal adezivleri self-etch modunda uygulanarak Clearfil Majesty ES-2 nanofil kompozit reçine ile tek bir operatör tarafından restore edilmiştir. Restorasyonlar başlangıç, 6 ve 12 aylık klinik kullanımlar sonrası FDI kriterleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistiği yapılmış, Friedman's ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak analiz edilmiştir (p0,05). 12 aylık değerlendirme sonucunda her bir materyal grubu yüksek başarı oranları göstermiş, farklı monomer içeriklerinin universal adezivlerin klinik performansları açısından bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this double-blind randomized clinical trial was to evaluate and compare the clinical performance of four universal adhesives with different monomer contents in non-carious cervical lesions. Twenty-seven patients with four cervical lesions were included in the study. A total of 108 cervical lesions, G-Premio Bond (n = 27), Xeno Select (n = 27), Tetric-n-Bond (n = 27) and Clearfil Bond Quick (n = 27) universal adhesives were applied in self-etch mode. The nanofill composite resin, Clearfil Majesty ES-2, was placed incrementally by a single operator. The restorations were evaluated at baseline and at 6 and 12 months, using World Dental Federation (FDI) criteria. The data was statistically analyzed using Friedman's and Kruskal Wallis tests for significance in each pair (p 0.05). As a result of the 12-month evaluation, each material group showed high success rates, and it was determined that different monomer content among universal adhesives did not have a significant effect on clinical performance.