Çift kariyerli eşler olgusunun akademisyenler üzerindeki etkisine ait çalışma
Study on the effect of double career spouses case on academicians
  1. Tez No: 673256
  2. Yazar: SEDA GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kariyer insanların yaşam boyunca eş, aile, beşeri, sosyal ve ekonomik ilişkilerine yön veren uzun bir süreçtir. Kariyer sürecinin insanların karşılaştıkları pek çok durumdan edilmekte olup bunlardan biri“Çift Kariyerli Eşler”olgusudur. Çift kariyerli eş olgusu ise evli çiftlerin, aynı ya da farklı işlerde kendi kariyerleri için çalışıyor olması ve bu süreçte de aile sorumluluklarını taşımasıdır. Bu durumun en önemli sonucu aile yapısı üzerinde çeşitli etkilerinin olmasıdır. Çift kariyerli eşlerde ekonomik refah, güçlü ilişki ağları, güvence altına alınmış bir gelecek, yüksek standartlarda bir yaşam, statü kazanma, prestij gibi avantajlar sağlanabildiği gibi ebeveyn görev ve sorumluluklarında ise rol belirsizliği, karmaşa, ihmal, zaman yetersizliği, aile-iş dengesi sorunları gibi zorluklar da yaşanabilmektedir. Bu çalışmada üniversitelerde görev yapan çift kariyerli eş durumundaki akademisyenlerin yaşadıkları durumun ortaya konulabilme amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Araştırma 71 kadın ve 55 erkek çift kariyerli akademisyen katılımı ile Şubat-Mayıs 2021 döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre evli olmak, çocuk sahibi olmak ya da çocuk sayısının fazla olması ÇKE' lerde bir olumsuzluk yaratmamaktadır. Çift kariyerli eş olgusunun özellikle kadın akademisyenlerin önemli bir kısmında toplumsal cinsiyet rollerinden ve kadının iş, aile, çocuk bakımı gibi yükümlülüklerinden kaynaklı bir sorun olduğu tespit edilmiştir. Ev işleri, çocuk bakımı gibi geleneksel rollerle birlikte bilimsel araştırma yapma, bilimsel etkinliklere katılma, ders anlatma gibi akademik ve mesleki sorumlulukları yürüten kadın akademisyenler, iş aile yaşam çatışmasını yoğun olarak yaşamaktadırlar (Ergöl, Koç, Eroğlu ve Taşkın, 2012, s. 45). Diğer yandan kadın akademisyenlere göre çift kariyerli eş olmanın fazla rol yüklenmesinden kaynaklı dezavantajlarının erkek akademisyenler için geçerli olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Career is a long process that guides people's spouse, family, human, social and economic relations throughout their lives. The career process is taken from many situations that people face, one of which is the phenomenon of“Double Career Spouses”. The double career spouse phenomenon is that married couples work for their own careers in the same or different jobs and bear family responsibilities in this process. The most important result of this situation is that it has various effects on family structure. In couples with a double career, advantages such as economic prosperity, strong relationship networks, a secure future, a life of high standards, gaining status and prestige can be provided, as well as role ambiguity, confusion, neglect, lack of time, family-work balance problems in parental duties and responsibilities. difficulties may also be experienced. In this study, a research was carried out in order to reveal the situation experienced by the academicians with double careers working in universities. The research was conducted between February-May 2021 with the participation of 71 female and 55 male dual career academics. According to the findings obtained as a result of the research, being married, having children or having a high number of children does not create any negative effects in MLA. It has been determined that the case of a double career spouse is a problem for a significant portion of female academicians, stemming from gender roles and women's obligations such as work, family and childcare. Female academicians, who carry out academic and professional responsibilities such as conducting scientific research, participating in scientific activities and lecturing in addition to traditional roles such as housework and childcare, experience intensive work-family life conflict (Ergöl, Koç, Eroğlu, & Taşkın, 2012, p.45). . On the other hand, according to female academicians, it is seen that the disadvantages of being a double career spouse due to overburdening are not valid for male academics