Eskişehir aile sağlığı merkezlerine başvuran 0-2 yaş arası çocuğu olan annelerin, anne sütü ve emzirme davranışının değerlendirilmesi
Evaluation of breastmilk and breastfeeding behavior of mothers with children between 0-2 years of age applying to Eskişehir Family Health Centers
  1. Tez No: 673272
  2. Yazar: ŞERİFE BATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Anne sütünün üstün yönlerinin ispatlanmış olması, emzirme sürecini bebeğin bedensel ve ruhsal sağlığını desteklemede en önemli basamak haline getirmiştir. Çalışmamızdaki amacımız; annelerin anne sütü ve emzirme davranışlarını değerlendirmek, bununla birlikte erken dönemde emzirmeyi bırakan annelerin tutumlarının anlamak, tespit edilen sorunlara çözüm önerileri sunmak, emzirme konusunda verilen eğitimlere faydalı olmaktır. Çalışmamıza; 18 yaş üstü, kognitif fonksiyon bozukluğu olmayan, okuryazar ve 0-2 yaş arası çocuğu olan 188 anne dahil edildi. Annelerin %83.5'i lise mezunu ve üstüdür. Anneler, anne sütü hakkındaki bilgiyi en çok sağlık personellerinden aldığını belirtmişlerdir. Annelerin %53.2'si sezaryen ile doğum yapmıştır. Çalışmamıza katılan annelerin tamamı bebeklerine kolostrum vermiştir. Annelerin kolostrum verme zamanı ile doğum şekli arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Katılımcılardan bebeklerine ilk 6 ay ek gıda verenler ile bebekleri için antibiyotik kullananlar istatistiksel olarak anlamlı derecede fazlaydı (P=0.022).
Özet (Çeviri)
The fact that the superior aspects of breast milk have been proven has made the breastfeeding process the most important step in supporting the physical and mental health of the baby. Our aim in our study; to evaluate the breast milk and breastfeeding behaviors of mothers, to understand the attitudes of mothers who stopped breastfeeding in the early period, to offer solutions to the problems identified, and to be beneficial to the training given on breastfeeding. To our study; 188 mothers who were literate, over the age of 18, had no cognitive dysfunction, and had a child between 0-2 years old, participated. 83.5% of the mothers are high school and above graduates. 53.2% of the mothers gave birth by cesarean section. Mothers stated that they mostly received information about breast milk from health personnel. All mothers who participated in our study gave colostrum to their babies. A statistically significant relationship was found between the time of mothers giving colostrum and the mode of delivery. Among the participants, those who gave supplementary food to their babies for the first 6 months and those who used antibiotics for their babies were statistically significantly higher (P=0.022).