Baba desteğinin annenin emzirme motivasyonuyla ilişkisi
The relationship between fathers' support and mothers' motivation to breastfeed
  1. Tez No: 779849
  2. Yazar: ELİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmada babaların destek düzeyleri ile annelerin algıladıkları eş desteğin annelerin emzirme motivasyonuyla ilişkisinin ve etkisinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve korelasyonel çalışma, Türkiye'nin Ankara ilinin iki ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran çiftlerle 11 Ocak - 30 Nisan 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Güç analiziyle belirlenen çalışmanın örneklemini doğum sonrası 6 hafta ile 6 aylık dönemdeki emziren 114 kadın ve eşi oluşturmuştur. Veriler yüz yüze görüşmelerle“Kişisel Bilgi Formu”,“Emzirme Destek Ölçeği (EDÖ)”,“Emzirme Motivasyon Ölçeği (EMÖ)”,“Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği (BEEÖ)”ile toplanmıştır. Bulgular: Babaların BEEÖ puan ortalaması 119,19±23,97, annelerin EDÖ puan ortalaması 11,51±2,94'tür. EDÖ puanları ile BEEÖ puanları arasında primiparlar ve multiparlar için orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır (r=0,647; r=0,567). Primipar annelerde EMÖ'nün alt boyutlarından sadece bütünleşmiş düzenleme motivasyon puanı BEEÖ puanıyla zayıf düzeyde pozitif yönde ilişkili bulunmuştur (r=0,314). Multipar annelerin EDÖ ve BEEÖ puanlarıyla EMÖ'nün alt boyutlarından bütünleşmiş düzenleme (r=0,412; r=0,544) ve içsel motivasyon ve özdeşleşmiş düzenleme (r=0,426; r=0,451) arasında orta düzeyde ilişki bulunmuştur. EDÖ puanlarıyla toplumsal onay (r=0,360) ve bebek sağlığı (r=0,363) arasında, BEEÖ puanlarıyla toplumsal onay motivasyonu (r=0,318) arasında zayıf düzeyde ilişki bulunmuştur. Babaların emzirme desteği puanlarındaki 1 birimlik artış bütünleşmiş düzenleme motivasyonu puanlarında primiparlarda 0,548, multiparlarda 0,458 birimlik, multipar annelerin içsel motivasyon puanlarında 0,309, dışsal düzenleme- bebek sağlığı motivasyon puanlarında 0,351 birimlik artış sağlamaktadır. Sonuçlar: Babaların belirttikleri emzirme desteğiyle annelerin algıladığı eş desteği arasında pozitif yönlü ilişki vardır. Babaların emzirme desteğinin artması primipar annelerde otonom motivasyonu artırırken, multipar annelerde otonom ve kontrollü motivasyonu artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to evaluate the relationship between fathers' support levels and mothers' perceived spousal support to mothers' motivation to breastfeed. Method: This descriptive and correlational study was conducted with couples who applied to Family Health Centers in two districts of Ankara, Turkey, between January 11 and April 30, 2022 . The sample of the study, which was determined by power analysis, consisted of 114 breastfeeding women and their spouses between 6 weeks and 6 months postpartum. The data were collected using the Personal Information Form, the“Breastfeeding Support Scale (BSS)”which measures women's perception of spousal support regarding breastfeeding, the“Breastfeeding Motivation Scale,”and the“Partner Breastfeeding Influence Scale (FEBS)”which measures fathers' contribution to breastfeeding. Results: The mean score of fathers on the“FEBS”was found to be 119.19±23.97, and the mean score of women on the BSS was 11.51±2.94. A moderately positive and correlation was found between the BSS scores of primiparous mothers and the FEBS scores of fathers (r=0.647). A weak correlation was revealed between fathers' FEBS score and only the integrated regulation motivation score, one of the BMS subscales, of primiparous mothers (r=0.314). There was a moderate correlation between the BSS of multiparous mothers and the FEBS scores of fathers (r=0.567). It was revealed that there was a moderately correlation between the BSS scores and integrated regulation (r=0.412), intrinsic motivation and identified regulation (r=0.426), which are the BMS subscales, and a weakly correlation between social approval (r=0.360) and infant health (r=0.363) motivation. There was a moderately correlation between fathers' FEBS score and multiparous mothers' integrated regulation (r=0.544) and intrinsic motivation and identified regulation (r=0.451) scores, which are the BMS subscales, and a weak correlation between social approval motivation (r=0.318). Conclusion: There is a positive relationship between breastfeeding support stated by fathers and spousal support perceived by mothers. While increasing fathers' support for breastfeeding increases autonomous motivation in primiparous mothers , it increases autonomous and controlled motivation in multiparous mothers.