Gebelerin akılcı ilaç kullanımı ve sağlık okuryazarlık durumları ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between rational drug use and health literacy status in pregnants
  1. Tez No: 661785
  2. Yazar: NAZAN ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada gebelerin akılcı ilaç kullanımı ve sağlık okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi ile ikisi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, 31.07.2019-30.09.2019 tarihleri arasında Ankara Sincan İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran gebeler ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; gebelerin sosyo-demografik ve gebelikle ilgili bilgilerini içeren Anket Formu, gebelerin akılcı ilaç kullanımlarını ölçmek amacıyla Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği ve sağlık okuryazarlıklarını değerlendirmek amacıyla Avrupa Sağlık Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada verilerin normalite testi sonucuna göre Mann Whitney U, Kruskal Wallis, ki kare testi, fisher's exact test, pearson korelasyon testi, lineer regresyon testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda, gebelerin yaş ortalamasının 28,1± 5,2 yıl olduğu, %60,0'ının lise ve üstü öğrenim düzeyine sahip olduğu, %70,0'inin gelirinin giderine denk olduğu, %92,6'sının sosyal güvencesinin olduğu, %14,1'inin çalışmakta olduğu ve %91,4'ünün çekirdek ailede yaşadığı saptanmıştır. Gebelerin %77,7'sinin akılcı ilaç kullanım ölçeğinden 35 ve üstü puan aldığı ve 38±4,3 puan ortalaması sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the rational drug use of pregnant women and determining their health literacy level. Method: The research was carried out with pregnant women who applied to Family Health Centers affiliated to Ankara Sincan District Health Directorate between 31.07.2019 and 30.09.2019. As a data collection tool; The Questionnaire containing the socio-demographic and pregnancy-related information of pregnant women, the Rational Drug Use Scale to measure the rational drug use of pregnant women, and the European Health Literacy Scale to evaluate their health literacy. The data were collected by the researcher using face-to-face interview method. In the study, according to the results of the normality test of the data, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, chi-square test, Fisher's exact test, Pearson correlation test, and linear regression tests were used. Results: In our study, the average age of the pregnant women was 28.1 ± 5.2 years, 60.0% of them had a high school or higher education level, 70.0% of their income was equivalent to their expenses, 92.6% of them had social security, It was determined that 14.1% were working and 91.4% lived in nuclear family. It was determined that 77.7% of the pregnant women got 35 and above points from the rational drug use scale and had 38 ± 4.3 points average.