Ortaokul matematik öğretmenlerinin öz yeterlik algılarının ve mesleki iş birliği algılarının OECD ülkeleri ile karşılaştırılması
A comparison of self-efficacy perceptions and professional cooperation perceptions of middle grades mathematics teachers with other OECD countries
- Tez No: 673286
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada OECD ülkeleriyle Türkiye ortaokul matematik öğretmenlerinin öz yeterlik algıları ve okul ortamlarındaki mesleki iş birliği algıları karşılaştırılmıştır. Araştırmada 2018 Uluslararası Öğretme ve Öğrenme Anketinin (TALIS- The Teaching and Learning International Survey) verileri kullanılmıştır. Bu verilere OECD tarafından oluşturulmuş veri tabanlarından ulaşılmıştır. TALIS 2018 uygulaması 15.498 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ankete katılan öğretmenlerden toplam 5922' si ortaokul matematik öğretmeni olup 238'i Türkiye'de görev yapmaktadır. Elde edilen verilerde ortaokul matematik öğretmenlerinin öz yeterlikleri ve mesleki iş birliklerini etkileyen faktörler Sosyal Bilimler İstatistik Programı (SPSS) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik olmayan istatistiksel analizlerden çapraz tablo analizi sıklıkla kullanılmış ve bunun yanında korelasyon analizi yapılarak değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Ortalamalar arasındaki farkı incelemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. ANOVO testiyle gruplardan en az birinin diğerlerinden farklılığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the self-efficacy beliefs and professional cooperation of middle grades mathematics teachers in Turkey and other OECD countries were compared. The data was obtained from the 2018 International Teaching and Learning Survey (TALIS-The Teaching and Learning International Survey). Access to data was obtained from OECD databases. TALIS 2018 was conducted with the participation of 48 OECD countries and 15,498 teachers. 5922 middle grades mathematics teachers participated in the TALIS 2018 survey, and 238 of 5922 middle grades mathematics teachers were from Turkey. The data were analyzed using SPSS 26 and focused on the middle school mathematics teachers' self-efficacy and factors that affected their professional cooperation. For data analysis, the cross-tabulation analysis and correlation analysis to investigate the relationship between variables were conducted. In order to explore the difference between the means one-way analysis of variance (ANOVA) was used. With the ANOVA test, it was determined that at least one of the groups was different than the other.