Primer göz içi lens yerleştirilen pediatrik katarakt olgularında ön vitrektomi ile kombine kapsül içi implantasyon ile optik capture yönteminin sonuçlarının karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
A comperative evaluation of the results of optic capture method and intracapsular implantation combined with anterior vitrectomy in pediatric cataract surgery with primary intraocular lens implantation
  1. Tez No: 673352
  2. Yazar: ALİ DEVEBACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÜRETMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Pediatrik katarakt olgularında kullanılan iki farklı cerrahi yöntem olan interkapsüler GİL implantasyonuyla kombine ön vitrektomi ile vitrektomi yapılmaksızın GİL implantasyonu ve arka optik capture yönteminin sonuçlarının karşılaştırılması GEREÇ VE YÖNTEM: Nisan 2018 ile Nisan 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda konjenital ya da gelişimsel katarakt tanılarıyla takip edilen hastalardan görme keskinliği (GK) değerlendirilebilen hastalarda 2/10 ve altında olan veya optik aksta kapanmaya sebep olan lens kesafeti gelişmiş ve primer göz içi lens (GİL) implantasyonu geçirenler çalışmaya dahil edilmiştir. Vitrektomi olmaksızın GİL implantasyonuyla arka optik capture yöntemi uygulanmış olanlar (Grup 1) ve interkapsüler GİL implantasyonuyla kombine ön vitrektomi uygulanmış olanlar (Grup 2) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Bu hastaların cinsiyet, yaş, takip süreleri, aksiyel uzunlukları, keratometri değerleri, GK, göz içi basınçları, refraktif kusurları, GİL santralizasyonu, lentiküler astigmatizma, ön-arka sineşi gelişimi, GİL üzerinde inflamatuar hücre depozitleri ve gelişen komplikasyonlar kaydedilmiş ve değerlendirilmiştir. BULGULAR: 37 hastanın 51 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Vitrektomi olmaksızın GİL implantasyonuyla arka optik capture yöntemi uygulanmış olan 20 hastanın 24 gözü Grup 1'de, interkapsüler GİL implantasyonuyla kombine ön vitrektomi uygulanmış olan 21 hastanın 27 gözü Grup 2'de yer aldı. Grup 1 ve grup 2'deki hastaların operasyon sırasında yaş ortalamaları sırasıyla 59.2±32.6 (24-120) ve 46.5 ±21.9 (18-108) ay idi (p=0.104). Grup 1 ve grup 2'deki hastaların ortalama takip süreleri sırasıyla 19.8±7.7 (9-32) ve 20.1 ± 8.5 (9-36) ay idi (p=0.942). Hastaların preoperatif ölçülen aksiyel uzunluk ortalamaları grup 1 ve grup 2'de sırasıyla 21.75±1.36 (19.13-24.72) mm ve 21.93±0.94 (19.13-23.58) mm idi (p=0.486). Postoperatif ikinci aydaki kırma kusuru düzeylerine göre hesaplanan mutlak refraktif sapma (MRS) ortalamaları grup 1 ve grup 2'de sırasıyla 0.55±0.34 (0.15-1.25) Diyoptri (D) ve 0.53±0.3 (0.12-1.15) D idi (p=0.294). Grup 1'de 3 hastanın 3 gözünde, grup 2'de ise 2 hastanın 2 gözünde görme aksı opasifikasyonu gelişti (p=0.656). Grup 1'de 2 hastanın 2 gözünde, grup 2'de ise 5 hastanın 5 gözünde ön ya da arka sineşi gözlendi (p=0.291). Grup 1 ve grup 2'de ön segment muayenesinde kapsüloreksis sınırları içerisinde çoklu hücre depozitleri saptanan göz sayısı sırasıyla 6 ve 11 idi (p=0.233). Grup 1 ve grup 2'deki gözlerde postoperatif 9-12. ay arasındaki kontrollerinde ölçülen GİB değerlerinin ortalamaları sırasıyla 14.29±3.02 (9-20) mmHg ve 13.42±2.84 (6-19) mmHg idi (p=0.170). Her iki grupta birer gözde intraoküler hipertansiyon saptandı (p=0.932). Grup 1 ve grup 2'de birinci yılda ortalama EİDGK değerleri sırasıyla 0.41±0.40 (0-1.3) logMAR ve 0.37±0.27 (0-1) logMAR idi (p=0.159). Gruplar arasında vertikal ve horizontal meridyende GİL desantralizasyonu ve tiltasyonu ortalamaları açısından anlamlı fark saptanmadı (tüm meridyenler için, p>0.05). Grup 1 ve grup 2'deki hesaplanan lentiküler astigmatizma ortalamaları sırasıyla 0.47±0.31 (0-1.5) ve 0.55±0.25 (0.13-1.35) idi (p=0.086). SONUÇ: Pediatrik katarakt cerrahisinde vitrektomi yapılmaksızın arka optik capture uygulanması GAO gelişiminin engellenmesinde ön vitrektomiyle kombine kapsül içi implantasyon ile aynı düzeyde etkilidir. Komplikasyon oranları iki grupta benzer olmakla birlikte vitrektomi olmaksızın optik capture yapılan hastalar ön vitrektomi yapılan hastalara kıyasla daha az inflamatuar sekelle ilişkilendirilmiştir. Postoperatif refraktif sonuçlar ve GİL stabilizasyonu açısından standart cerrahi teknikten farklı bulunmamıştır. Sekonder glokom gelişimi üzerine etkilerini değerlendirmek için takip süresinin daha uzun olduğu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To compare the results of the two different methods used in pediatric cataract surgery, anterior vitrectomy with in the bag IOL implantation versus IOL implantation and posterior optic capture without vitrectomy. MATERIALS and METHODS: Patients with congenital or developmental cataract who had primary intraocular lens (IOL) implantation were included in the study. The eyes of these patients were divided into two groups: those who underwent optic capture (Group 1) and those who underwent anterior vitrectomy combined with intercapsular IOL implantation (Group 2). Gender, age, follow-up times, axial lengths, keratometry values, visual acuity, intraocular pressure (IOP), refractive error, IOL centralization, lenticular astigmatism, anterior-posterior synechiae, cell deposits on the IOL surface and complications were recorded and compared. RESULTS: 51 eyes of 37 patients were included in the study. Among these patients, 24 eyes of 20 patients who underwent optic capture were in Group 1, and 27 eyes of 21 patients who underwent combined anterior vitrectomy with intercapsular IOL implantation were in Group 2. The mean age of the patients in group 1 and group 2 was 59.2 ± 32.6 (24-120) and 46.5 ± 21.9 (18-108) months, respectively (p = 0.104). The mean follow-up period of the patients in group 1 and group 2 was 19.8 ± 7.7 (9-32) and 20.1 ± 8.5 (9-36) months, respectively (p = 0.942). Preoperative mean axial length of the patients were 21.75 ± 1.36 (19.13-24.72) mm and 21.93 ± 0.94 (19.13-23.58) mm in group 1 and group 2, respectively (p = 0.486). The mean absolute refractive error (ARE) calculated in group 1 and group 2 in the second postoperative month were 0.55 ± 0.34 (0.15-1.25) Diopters (D) and 0.53 ± 0.3 (0.12-1.15) D, respectively (p = 0.294). Visual axis opacification (VAO) developed in 3 eyes of 3 patients in group 1 and in 2 eyes of 2 patients in group 2 (p = 0.656). Anterior or posterior synechiae was observed in 2 eyes of 2 patients in group 1 and in 5 eyes of 5 patients in group 2 (p = 0.291). In group 1 and group 2, the number of eyes with multiple cell deposits on IOL surface within the borders of the capsulorhexis was 6 and 11, respectively (p = 0.233). Mean IOP values ​​measured were 14.29 ± 3.02 (9-20) mmHg and 13.42 ± 2.84 (6-19) mmHg at the 9th-12th months, respectively (p = 0.170). Intraocular hypertension was detected in one eye in each group (p = 0.932). Average BCVA values ​​in the first year in group 1 and group 2 were 0.41 ± 0.40 (0-1.3) logMAR and 0.37 ± 0.27 (0-1) logMAR, respectively (p = 0.159). There was no significant difference between the groups in terms of IOL decentralization and tiltation in the vertical and horizontal meridians (p> 0.05 for all meridians). The calculated average lenticular astigmatism of the patients in group 1 and group 2 were 0.47 ± 0.31 (0-1.5) and 0.55 ± 0.25 (0.13-1.35) D, respectively (p = 0.086). CONCLUSION: In pediatric cataract surgery, posterior optic capture without anterior vitrectomy is equally effective as in the bag implantation combined with anterior vitrectomy at preventing the development of GAO. Complication rates were similar in the two groups, but patients who underwent optic capture were associated with less inflammatory sequelae compared to patients who underwent anterior vitrectomy. Postoperative refractive results and IOL stabilization were not different from the standard surgical technique. Studies with longer follow-up are needed to evaluate the effects on secondary glaucoma development