Doğal ürünler ve etkin ekstraksiyon yöntemleri
Natural products and effective extraction methods
  1. Tez No: 673431
  2. Yazar: ELİF DADAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojik gelişmeler sonucunda yeni buluşlar ileçeşitli hastalıkların ve semptomların tedavisinde pek çok tıbbi tedavi, yeni bakış açısı geliştirilmiştir. Ancak mevcut tedavi prosedürlerinin uygulanması bazı durumlarda hastaların ilaca ve genel prosedüre uyumunu zorlaştırırken yaşam kalitesini de düşürür hale gelmiştir. Bu sebeple son zamanlarda tıbbi tedaviden ziyade bitkisel ağırlıklı doğal tedavi prosedürlerine ve formülasyonlara artan bir ilgi söz konusu olmuştur. Bu aşamada ise söz konusu tıbbi bitkilerden olası sağlık etkilerini sağlayan aktif bileşenlerin doğru, etkili ve maksimum verim ile eldesi son derece önem kazanmıştır. Sağlık etkisi daha yüksek olan yeni formülasyonların üretilebilmesi içinteknoljik gelişmelerden faydalanarak yeni ekstraksiyon yöntemleri geliştirilmiştir. Bu sayede doğru bileşenleri içeren, daha etkili sonuçlar sunan ürünler piyasaya sunulabilmiştir. Bu tez çalışmasında tıbbi bitkilerin (Zencefil, zerdeçal, enginar, sarımsak, tarçın, ginseng, propolis, deve dikeni tohumu ve üzüm çekirdeği) sağlığa katkıları ve en iyi ekstraksiyon yöntemleri derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments, many medical treatments and new perspectives have been developed in the treatment of various diseases and symptoms with new inventions. However, the implementation of current treatment procedures has in some cases made it difficult for patients to comply with the drug and the general procedure, while reducing their quality of life. For this reason, there has recently been an increasing interest in herbalbased natural treatment procedures and formulations rather than medical treatment. At this stage, it is extremely important to obtain the active ingredients that provide possible health effects from the medicinal plants in question, correctly, effectively and with maximum efficiency. In order to produce new formulations with higher health effects, new extraction methods have been developed by utilizing technological developments. In this way, products containing the right ingredients and offering more effective results were introduced to the market. In this thesis, the health benefits of medicinal plants (ginger, turmeric, artichoke, garlic, cinnamon, ginseng, propolis, thistle seed and grape seed) and the best extraction methods were reviewed.