Türkiye'de reklamların sinema seyircisi üzerindeki etkileri: Konya sineması seyircisi üzerine uygulamalı bir çalışma
Impact of ads in Turkey on cinema audience: A field study on Konya cinema audience
- Tez No: 673433
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Advertising, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sinema, radyo ve televizyonun ortaya çıkması dünyamızda büyük değişikliklere sebep olmuştur. Reklamda bu değişiklikten büyük ölçüde payını alarak insan yaşamında bambaşka bir role bürünmüştür. Bahsi geçen kitle iletişim araçlarının icat edilmesinden önce satıcılar ve çığırtkanlar tarafından amatör bir şekilde yapılan reklam, reklam ajanslarının kurulmasıyla birlikte kitle iletişim araçlarıyla beraber piyasada kendi başına bir sektör halini alarak ''reklamcılık'' kavramını ortaya çıkarmıştır. Reklamcılar, reklamın temel amaçlarından olan tüketici ile sürekli bağlantıda olabilmenin en kolay ve geniş hedef kitlelere ulaşabilmenin yolunun kitle iletişim araçlarından geçtiğinin farkına varmışlardır. Bu farkındalık ortaya devasa bir sektörün çıkmasına neden olmuştur. Bu araştırmada da reklam kavramı genel çerçevesiyle incelendikten sonra reklamın sinema seyircileri üzerindeki etkilerini ele alınmıştır. Araştırmada sinema ve reklam arasındaki ilişki incelenmiştir. Reklamın tarihsel gelişimi içerisinde Türkiye'deki gelişimi ele alınarak, reklamın işlevleri, amacı, türleri incelenmiş sonra reklam ortamlarının özellikleri mercek altına alınmıştır. Bu çerçeveden hareketle; bir reklam ortamı olarak sinemanın avantaj-dezavantajları ele alınmış ve reklamcıların sinemadaki hedef kitle üzerindeki stratejileri belirledikten sonra tüketicilerdeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda 365 kişi ile yapılan anket uygulaması sonucunda, sinema reklamlarının kişiler üzerinde olumlu ve olumsuz sonuçları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence of cinema, radio and television has caused great changes in our world. Also, advertising has taken its share from this change and has taken on a completely different role in human life. The advertisement, which was made by sellers and town criers in an amateur way before the mass media was invented, has been emerged as a sector on its own in the market with the mass media tools and with the establishment of the professional agencies the concept of“advertising”has been created. As they are the main purposes of advertising, advertisers have realized that the easiest way to be in constant contact with the consumer and to reach large target audiences, is through mass media. This awareness has led to the emergence of a massive industry. In this study, after examining the concept of advertising in its general framework, the effects of advertising on cinema audiences are discussed. In the research, the relationship between cinema and advertising was examined. Within the historical journey of advertising, its development in Turkey has been taken into consideration, the functions, purpose and types of the advertisement have been examined, and then the characteristics of the advertising media have been scrutinized. With this in mind, the advantages and disadvantages of cinema as an advertising medium are discussed. After determining the strategies of the advertisers on the target audience in the cinema, it was aimed to examine the effects on consumers and in this direction, a survey was conducted with 365 people. As a result of the survey, it has been determined that cinema advertisements have positive and negative results on individuals.