An institutional perspective on Turkish natural gas market reform
Türkiye doğal piyasası reformu üzerine kurumsal bir perspektif
- Tez No: 673434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Tez kurumsal teorilerin ilkelerine dayanarak 20 yıl önce başlayan Türk doğal gaz piyasası serbestleştirme sürecinin hedeflerini ve kazanımlarını analiz etmektedir. Reformun merkezinde gaz piyasası faaliyetlerinin özelleştirilmesi veya özel şirketlere açılması, ithalat sözleşmelerinin devri, sunulan hizmetlerin farklı iş dallarına ayrılması, şirketlerin ayrıştırılması ve pazar payı sınırlarının belirlenmesi bulunmaktadır. Sayılan hususlar açısından kurumsal teoriler faydalı perspektifler sunabilmekte olup bunlar tezin kapsamında işlem maliyetleri ve rant arama yollarının ortaya çıkması, gayri resmi kurumların önemi ve kamu kuruluşlarının rolünü içermektedir. Tez, reform hedeflerine reformdan yirmi yıl sonra bile henüz ulaşılamadığını tespit etmiştir. Arz güvenliği açısından bazı iyileştirmeler olsa da, rekabetçi bir piyasa hedefine hiçbir şekilde ulaşılamamıştır. Yapılan analiz çerçevesinde doğalgaz piyasasındaki reform ve serbestleşme çabalarının bir gereklilik sonucu olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, pek çok anlamda reformun kurucu hedeflerinin dışına çıkılmıştır. Doğal Gaz piyasası reformunun başarısız olmasının nedenleri arasında tamamlanmayan ayrıştırma hedefleri, ithalat lisansları ve şebeke tarifelerindeki sorunlar, düzenleyici istikrar ve idari yeteneklerin eksik oluşu ve kamu kurumları arasındaki rollerin etkili bir şekilde paylaşılamaması hususları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has liberalized its natural gas market two decades ago and this thesis analyzed the targets and achievements of the Turkish natural gas market liberalization process basing on the tenets of institutional theories. At the center of the reform lies privatization or franchising gas market activities to private companies, transfer of import contracts, and separation of business chains, unbundling of incumbent companies and setting market share limits. These elements merit the application of institutional theories with their focus on transaction cost economics, conduits of rent-seeking, embeddedness in informal rules, and the role of public organizations. The thesis gets to the point that reform objectives have not yet been achieved even two decades after the reform. While there are some improvements in terms of security of supply, the objective of a competitive market was by no means achieved. As the thesis unveils, the reforms in the natural gas market and the liberalization efforts have merit. However, in many cases, the foundational objectives of the reform are not maintained. The failure of Turkish natural gas market reform is evidenced by the incomplete unbundling, problems concerning import licensing and network tariffs, non-market motives in natural gas pricing and investment policies, lack of regulatory commitment and administrative capabilities as well as inefficient sharing of responsibilities among the public authorities.