Farklı demleme yöntemleri kullanılarak hazırlanan yenilebilir leylak çiçeğinin bitkisel çay olarak kullanımı
Use of edible lilac flowers prepared usi̇ng different brewing methods as herbal tea
- Tez No: 673490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇOKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sağlıklı ve dengeli beslenmenin her geçen gün daha da önem kazanmasına bağlı olarak, bu çalışma kapsamında yenilebilir çiçeklerden biri olan leylak kullanılmış ve bitki çayı olarak tüketilme durumu değerlendirilmiştir. Öncelikle leylak çiçeği tepsili kurutucu ve gölge olmak üzere iki farklı yöntemle kurutulmuş ve kurutmanın etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that healthy and well-balanced nutrition gains more and more importance day by day, lilac, one of the edible flowers, was used within the scope of this study and its consumption status as herbal tea was evaluated. Primarily, the lilac flower was dried by two different methods, namely, oven and shade, and the effect of drying was evaluated.