Kahramanmaraş'a kimlik kazandıran değerlerin çocuk oyun alanında kullanımı: Kapıçam Tabiat Parkı örneği
The use of values that acquire identity to kahramanmaraş in children playground: The case of Kapıcam Nature Park
- Tez No: 673497
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSÜN ERDURAN NEMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kentler kendisini oluşturan doğal bileşenler ve toplum tarafından şekillenen kültürel bileşenlerden oluşur. Bu bileşenlerin bir bütün halinde oluşturduğu sistemdeki farklılıklar ise kentin kimliğidir. Kent kimliği değerleri açısından Kahramanmaraş doğal ve kültürel bileşenleri ile önemli bir potansiyele sahiptir. Tüm bu değerlerin bir bütün içerisinde kenti yansıtması için doğru bilinmesi ve aktarılması gerekmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında Kahramanmaraş ilinin doğal ve kültürel kaynaklarının toplumun geleceği olan çocuklara oyun ortamında tanıtılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada öncelikle Kahramanmaraş'a kimlik kazandıran değerler belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen Kapıçam Tabiat Park'ının kimlik değeri için yerinde gözlem yapılmış, fotoğraflar çekilmiştir. Kahramanmaraş'ın kimlik değerlerinden esinlenilerek 6-12 yaş grubu çocukların kullanacakları ve onlarla alanda zaman geçiren ebeveynlerinde kullanımları göz önünde bulundurularak çocuk oyun alanına yönelik olarak donatılar tasarlanmıştır. Bu tasarımların 3D modellemeleri yapılarak önerilerde bulunulmuştur. Böylece çalışmada, kenti yansıtan kimlik değerleri ile oyun alanının fiziksel çevresinin tasarımı bütünleştirilmiştir. Bu çalışmanın gelecekte yetkili kurumlarca uygulamaya geçirilmesi, etkin kullanılan ve kentsel kimlik algısı oluşturulan oyun alanına sahip olmaları sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities are made up of natural components that make up them and cultural components shaped by society. The differences in the system created by these components as a whole are the identity of the city.Kahramanmaraş has an important potential with its natural and cultural components in terms of urban identity values. All these values need to be known and conveyed correctly in order to reflect the city as a whole. Therefore, in this thesis, it is aimed to introduce the natural and cultural resources of Kahramanmaraş province to the children who are the future of society in a play environment. For this purpose, the values that gave Kahramanmaraş identity were determined and evaluated firstly in the study. In order to determine the identity values of Kapçam Natural Park, which was selected as a working area, on-site observations were made and photographs were taken. Inspired by the identity values of Kahramanmaraş, the children aged 6-12 years will use it and the children's playground is designed for their parents who spend time with them.3D modeling of these designs was made and recommendations were made. Thus, in the study, identity values reflecting the city and the design of the physical environment of the playground were integrated. The implementation of this study by authorized institutions in the future has been ensured that they have a playground that is used effectively and where urban identity perception is created.