Sıçanlarda siklofosfamid ile oluşturulmuş hematoksisite ve myelotoksisite üzerine kefirin olası hücre koruyucu etkileri
The possible cytoprotective effects of kefir on cyclophosphamide-induced hematoxicity and myelotoxicity in rats
- Tez No: 673581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ÇETİK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kefir, geleneksel olarak süt ve kefir mayasının fermentasyonu ile elde edilen ve egzotik tada sahip probiyotik/prebiyotik bir süt ürünüdür. Siklofosfamid (CPX) gibi kanser kemoterapisi için sıklıkla tercih edilen ilaçların gerekli ve etkin dozlarda kullanımı, genellikle, istenmeyen şiddetli akut toksik yan etkiler yüzünden sınırlıdır. Bu nedenle bu gibi ilaçların kemoterapötik etkinliklerini korurken yan etkilerini en aza indirecek yeni stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla antitümör ve antioksidan özellikleri ile iyi bilinen, doğal bir probiyotik olan kefirin CPX nedenli hemotoksisite ve myelotoksisite üzerine hücre koruyucu etkileri araştırılmıştır. Bu deneysel çalışmada kullanılan 42 sıçan her grupta 7şer tane olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Grup 1 (kontrol), Grup 2; 150 mg/kg CPX, Grup 3; 5 mg/kg kefir, Grup 4; 5 mg/kg kefir +150 mg/kg CPX, Grup 5; l0 mg/kg kefir, Grup 6; l0 mg/kg kefir + 150 mg/kg CPX olarak oluşturuldu. Kefir sıçanlara 12 gün boyunca gavaj yöntemi ile mg/kg/v.a olarak verilirken CPX ise tek doz ve ip./ v.a olarak deneyin son günü olan 12. gün verildi. Deney bitiminde yani 13. gün tüm sıçanlar disekte edilerek kan ve kemik iliği örnekleri alındı. Ayrıca kefirin antioksidan aktivitesi, asitlik ve pH'ı değerlendirildi. Elde edilen sonuç, kefirin güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca lökosit, trombosit, eritrosit, hemoglobin, hematokrit ve kemik iliği çekirdekli hücre düzeylerinin sadece CPX verilen grupta düştüğünü, CPX+kefir verilen gruplarda ise sadece CPX verilen gruba kıyasla bu değerlerin yükseldiği ve kontrole yaklaştığı görülmüştür. Sonuç olarak çalışmamız kefirin antioksidan ve sitoprotektif özellik göstererek kan ve kemik iliği hücrelerini CPX hasarına karşı koruduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Kefir is a probiotic/prebiotic drink with an exotic flavor, which has been traditionally produced with fermented milk or kefir yeast. Drugs commonly used for cancer chemotherapy, such as cyclophosphamide (CPX), generally cannot be administered at necessary and effective doses due to numerous unwanted and severe acute toxic side-effects. Therefore, it is necessary to adopt strategies aimed at minimizing the side-effects of chemotherapeutic agents while maintaining their chemotherapeutic efficacy. For this purpose, the cell-protective effects of kefir, a natural probiotic known for its antitumor and antioxidant properties, on CPX-induced hemotoxicity and myelotoxicity were investigated. In this experimental study, 42 rats were divided into 6 groups with 7 in each group. Group 1 (control) and Group 2 were administered a single dose of 150 mg/kg CPX while Group 3 was given 5 mg/kg kefir, Group 4 was given 5 mg/kg kefir+150 mg/kg CPX, Group 5 was given l0 mg/kg kefir and Group 6 was given l0 mg/kg kefir+150 mg/kg CPX. While kefir was administered to the rats by gavage as mg/kg/b.w. for 12 days, CPX was administered as single-dose and ip./b.w. on the 12th and final day of the experiment. At the end of the experiment on day 13, all of the rats were dissected and blood and bone marrow samples were taken. The antioxidant activity, acidity and pH value of kefir were also evaluated. The results indicate that kefir possesses high antioxidant activity. It was observed that the leukocyte, thrombocyte, erythrocyte, hemoglobin, hematocrit and bone marrow nucleated cell levels decreased in the group that was administered only CPX, and increased relatively in the groups that were administered CPX+Kefir, drawing close to the control group values. In conclusion, the results of the present study showed that Kefir demonstrated antioxidant and cytoprotective activity, protecting blood and bone marrow cells against CPX-induced damage.