Karşılıklı bağımlılık teorisi ekseninde Avrupa komşuluk politikası: Azerbaycan örneği
European neighborhood policy on the axis of the theory of interdependence: The example of Azerbaijan
  1. Tez No: 673612
  2. Yazar: ÖZLEM AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ÖZLEM ULTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Avrupa Birliği'nin genişleme politikasına alternatif olarak ve bölgesel güçten küresel bir güç olma yolunda attığı adımlardan biri Avrupa Komşuluk Politikasıdır. Avrupa Komşuluk Politikası, ilişkilerin iş birliği çerçevesinde ilerlemesine olanak sağlamaktadır. Avrupa Komşuluk Politikasını en iyi açıklayan teorilerden biri, çok kutuplu dünya sistemine geçişle önemi artan karşılıklı bağımlılık teorisidir. Karşılıklı bağımlılık çerçevesinde Avrupa Komşuluk Politikası, 16 ülkeyi kapsamaktadır ve Azerbaycan bu ülkelerden biridir. Azerbaycan ile Avrupa Birliği arasında Avrupa Komşuluk Politikası çerçevesinde öne çıkan konular; Dağlık Karabağ sorunu, enerji alanında iş birliği ve demokrasi konularıdır. Çalışmanın araştırma sorusu, Avrupa Komşuluk Politikasının karşılıklı bağımlılık çerçevesinde ikili ilişkilerde sağladığı sonuçların neler olduğudur. Çalışmada amaçlanan, Avrupa Komşuluk Politikasının detaylarını karşılıklı bağımlılık teorisi çerçevesinde incelemek ve politikanın Azerbaycan ve Avrupa Birliği'ne olumlu ve olumsuz yansımalarını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The European Neighbourhood Policy is an alternative to the enlargement policy and towards becoming a global power from a regional power one of the steps taken by the European Union. The European Neighbourhood Policy, enables the relationship progress in a cooperation. The theory one of the best explains the European Neighbourhood Policy is the ınterdependence theory, whose importance has increased with the transition to the multipolar world system. Within the framework of ınterdependence theory, the European Neigbourhood Policy covers 16 countries and Azerbaijan is one of these countries. Prominent issues in the European Neighbourhood Policy between Azerbaijan and the European Union; The Nagorno-Karabakh problem, cooperation of the energy issues and democracy issues.The research question of the study is what are the results of the European Neighbourhood Policy in bilateral relations within the framework of interdependence. The aim of the study is to examine the details of the European Neighbourhood Policy within the framework of the theory of interdependence and to evaluate the positive and negative reflections of the policy on Azerbaijan and the European Union.