Gelin-kayınvalide ilişkileri ve çift uyumu arasında benliğin ayrımlaşmasının düzenleyici rolü
The regulating role of the differentiation of self between daughter in law – mother in law relationship and marriage adjustment
- Tez No: 673613
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İSMAİL ÖZDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada gelin-kayınvalide ilişkileri ve çift uyumu arasında benliğin ayrımlaşmasının düzenleyici rolü incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları on sekiz yaşından büyük, en az bir yıldır evli olan ve kayınvalidesi hayatta olan 1660 kadından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Gelin-Kayınvalide İlişkileri Ölçeği, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığı ile elde edilmiştir. Araştırmada gelin-kayınvalide ilişkileri ve benliğin ayrımlaşmasının evlilik uyumunu yordama gücünü belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, gelin-kayınvalide ilişkileri ve benliğin ayrımlaşmasının evlilik uyumunu olumlu yönde yordadığını ve benliğin ayrımlaşmasının evlilik uyumu üzerindeki etkisinin, gelin-kayınvalide ilişkilerinin evlilik uyumu üzerindeki etkisinden daha güçlü olduğunu göstermektedir. Benliğin ayrımlaşmasının alt boyutlarından duygusal tepkisellik, ben pozisyonu alma ve duygusal kopma evlilik uyumunu pozitif yönde anlamlı olarak yordarken; başkalarına bağımlılık evlilik uyumunu anlamlı düzeyde yordamamaktadır. Gelin-kayınvalide ilişkilerinin alt boyutlarından kocanın rolü, kocanın tarafsızlığı ve olumlu etkileşim evlilik uyumunu pozitif yönde anlamlı olarak yordarken; psikolojik saldırganlık, olumsuz etkileşim ve müdahale evlilik uyumunu anlamlı düzeyde yordamamaktadır. Bulgular ilgili kuramsal çerçeve ve literatür ışığında tartışılmış, uygulayıcı ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the regulating role of the differentiation of self between daughter in law - mother in law relationships and marriage adjustment was examined. Participants of the study consist of 1660 women that over eighteen years old, married at least one year and their mother in law alive. The data of the study were obtained with the daughter in law - mother in law relationships scale, the revised form of dyadic adjustment scale, the differentiation of self scale and personal information form. In this study, multiple regression analysis was used to determine for the purpose of predictive power of daughter in law - mother in law relationships and differentiation of self on marriage adjustment. The findings of the study show that daughter in law - mother in law relationships and differentiation of self predict positively marriage adjustment. The effect of differentiation of self on marriage adjustment is stronger than the effect of daughter in law - mother in law relationships on marriage adjustment. Emotional reactivity, I-position and emotional cutting from the subdimensions of differentiation of self predict positively marriage adjustment. But fusion with others doesn't predict significantly marriage adjustment. Role of the husband, objectivity of the husband and positive interaction from the subdimensions of daughter in law - mother in law relationships predict positively marriage adjustment. But pscyhological aggression, negative interaction and intervention don't predict significantly marriage adjustment. The findings were discussed around the theoretical framework and literature. Suggestion were presented to researchers and practitioners.