Hastanelerde kalite uygulamalarının kurum personeli ve hastalar için yararları konusunda çalışan algısı
Employee perception on the benefits of quality practices in hospitals for institutional personnel and patients
- Tez No: 673616
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması ile hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının kurumlarında yürütülen kalite çalışmalarına yönelik algılarını ortaya koymak ve kalite algısının cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, görev ve çalışma süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamaktır. Araştırma çalışmaya katılmayı kabul eden 191 çalışan üzerinde uygulanmıştır. Çalışmada Mann Whitney U, Kruskal-WallisH ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca karşılaştırma hipotezlerinin test edilmesinde ortaya çıkan farkın hangi gruplar arasında olduğunun tespitinde LSD Testi kullanılmıştır. Sağlık kuruluşlarında kalite çalışmalarının çalışan personel üzerindeki kalite algısı;“Kurum Yararları”,“Çalışan Yararları”ve“Hasta Yararları”alt boyutları kapsamında değerlendirilmiş olup birbirleri arasında pozitif yönde olumlu bir ilişki olduğu görülmüştür. Alt boyutlar incelendiğinde, katılımcılar en yüksek düzeyli katılımı kurum yararı (4,08;) en düşük düzeyli katılımın ise çalışan yararı (3,92) olduğu belirlenmiştir. Kalite algısının değerlendirilmesi neticesinde cinsiyete, eğitim durumu, görev ve çalışma süresine göre istatistiksel anlamlılık bulunmamıştır. Kalite uygulamalarına yönelik algıları ile yaşları arasındaki farklılığın tespitine yönelik yapılan analiz sonucunda“hasta yararları”alt boyutunda anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılar kalite çalışmalarının hastanenin fizik koşullarını ve çalışma ortamını iyileştirdiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it was aimed to determine the perceptions of healthcare employees working in hospitals towards quality studies carried out in their institutions. Whether the perception of quality differs according to gender, age, education level, duty and working time has been investigated. The research was conducted on 191 employees who agreed to participate to the test. Mann Whitney U, Kruskal-Wallish and corelation analysis is used in the research. In addition, LSD Test was used to determine between which groups the difference occurred in testing of the comparative hypotheses. Quality perception of quality studies on employees in health institutions;“Institutional benefits”,“employee benefits”and“patient benefits”were evaluated within the sub-dimensions, and a positive relationship was observed between each other. When the sub-dimensions are examined, it is determined that the highest level of participation is the organizational benefit (4,08) and the lowest level of participation is the employee benefit (3,92). As a result of the evaluation quality perception, no statistical meaning is found depending on gender, educational status, position and working time. As a result of the analysis conducted to determine the difference between participant's age and their perception on quality applications, a significant difference is found in the“patient benefits”sub-dimension. Participants think quality studies improve the physical conditions of hospital and working environment.