Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik teşvikler ve yenilenebilir enerjinin ekonomik etkileri
Incentives for renewable energy investments in Turkey and the economic effects of renewable energy
- Tez No: 673623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN DEMİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Maliye, Economics, Energy, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yenilenebilir enerji doğada tabii olarak bulunan ve kendisini sürekli yenileyebilen enerji kaynaklarıdır. Başlıca yenilenebilir enerji kaynakları güneş, rüzgâr, biyokütle, jeotermal, hidroelektrik ve okyanus-deniz kökenli enerjilerdir. Dünya genelinde hızla artan nüfus ile bağlantılı olarak teknoloji ve sanayi sektöründeki gelişmeler sonucu enerji ihtiyacı artış göstermiştir. Fosil yakıtların dünyada dengeli bir dağılım göstermemesi ve çevreye karşı meydana getirdiği zararlar yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi artırmıştır. Enerji ihtiyacını %70 civarında dışa bağımlı olarak karşılayan Türkiye için yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması büyük önem taşımaktadır. Bulunduğu konum itibariyle yenilenebilir kaynaklar bakımından potansiyeli yüksek olan Türkiye'nin potansiyel bakımından daha düşük ülkelerle kıyaslandığında bu kaynakları yeterince değerlendiremediği anlaşılmaktadır. Çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerjide artışın sağlanabilmesi için dünyada ve ülkemizde sektöre verilen teşvikler, yenilebilir enerjinin ülkemizdeki potansiyeli ve kaynakların dünyada ve ülkemizde sağladığı ekonomik sonuçlar incelenerek yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is energy resources that are naturally found in nature and can renew itself continuously. Major renewable energy sources are solar, wind, biomass, geothermal, hydroelectric and ocean-sea-based energies. In connection with the rapidly increasing population around the world, the energy need has increased as a result of the developments in the technology and industry sector. The lack of a balanced distribution of fossil fuels in the world and the damages they cause against the environment have increased the interest in renewable energy sources. Utilizing renewable energy resources is of great importance for Turkey, which meets its energy needs around 70% as foreign dependent. It is understood that Turkey, which has a high potential in terms of renewable resources due to its location, cannot adequately utilize these resources when compared to countries with lower potential. In this study, the incentives given to the sector in the world and in our country in order to increase the energy obtained from renewable energy sources, the potential of renewable energy in our country and the economic consequences of the resources in the world and in our country were examined and the importance of renewable energy sources was tried to be revealed.