Türkiye Avrupa Birliği üyelik sürecinin birliğin demokratik yapısına etkisi: Delphi tekniği ile bir öngörü modeli
The effects of Turkey's membership process to the european union on the democratic structure of the union: A foresight model with Delphi technique
- Tez No: 673627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ÖZLEM ULTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Demokrasi açığı sorunu, Avrupa Birliği'nin geçmişten günümüze önemli sorunlarından birisidir. Avrupa Birliği'nin demokratik yapısına yönelik tartışmalar, Birliğin kuruluşundan beri gündemde yer almıştır. Demokrasi açığı Birlik kurulduğu zamandan itibaren var olmasına rağmen, 1990'lı yıllardan sonra yoğun olarak gündeme getirilmiş ve günümüzde de tam anlamıyla demokrasi açığının kapatıldığı söylenememektedir. Demokrasi açığının vatandaşlar, kurumlar ve dış ilişkiler düzeyinde olmak üzere üç boyutu vardır. Çalışmada daha çok dış ilişkiler boyutu kapsamında genişleme politikasının demokratikliği üzerinde durulacaktır. Birliğin, genişleme politikası çerçevesindeki demokratikliğinin değerlendirilmesi kapsamında yapılan bu çalışma, Birliğin Türkiye'nin üyeliği üzerinden ne derece demokratik davrandığının anlaşılması ve Birliğin gelecek üyelik perspektifi çerçevesinde Türkiye'nin üyelik şartlarını ne kadar karşılayacağının uzmanların cevapları doğrultusunda analizini amaçlamaktadır. Buradan hareketle de Delphi Anketi, Türkiye'nin Birliğe üye olması için karşılaması beklenen temel şartlar olan Kopenhag Kriterleri ve 35 Müzakere faslının değerlendirilmesini amaçlayan sorularla kurgulanmıştır. Anketin, üyelik kriterleri üzerinden soruları barındırması ve Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) Avrupa Birliği Anabilim Dalı'ndan profesörlüğünü ve doçentliğini almış olan akademisyenlerin örneklem olarak seçilmesi çalışmanın geçerliliği ve güvenilirliğini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of democracy deficit is the one of important problem of the European Union from past to present. Discussions on the democratic structure of the European Union have been on the agenda since the establishment of the Union. Although the democracy deficit has existed since the establishment of the Union, it has been brought to the agenda intensely after the 1990s and today it cannot be said that the democracy deficit has been completely closed. The democracy deficit has three dimensions: citizens, institutions, and foreign affairs. The study will focus on the democracy of the enlargement policy within the scope of foreign affairs. This study, conducted within the scope of evaluating the democracy of the Union within the framework of the enlargement policy, aims to understand how democratic the Union acts through Turkey's membership and to analyze how much the Union will meet the membership requirements of Turkey within the framework of the future membership perspective, in line with the answers of the experts. From this point of view, the Delphi Survey has been designed with the questions aiming to evaluate the Copenhagen Criteria and 35 Chapters, which are the basic conditions that Turkey is expected to meet for membership to the Union. The fact that the survey contains questions based on the membership criteria and the selection of academicians who have received professorships and associate professorships at the European Union Department at the Council of Higher Education as a sample have increased the validity and reliability of the study.