Operalarda yer alan seçilmiş solo keman partilerinin incelenmesi
A research on the feateured violin solos in opera pieces
  1. Tez No: 673648
  2. Yazar: ARDA SIRMALI
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA REYYAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Alman, İtalyan, Fransız ve Türk operalarında literatüre geçmiş önemli keman soloları (konzertmeister soloları, ikili sololar, grup soloları) araştırılmış ve yapılan analizler doğrultusunda ifadeyi güçlendirmek, temaların hatırlatılması ve benzeri kullanım amaçları, kullanım yoğunluğu, eserlerin hangi bölümlerinde daha sıklıkla görülmekte olduğu gibi açılardan incelenmiştir. Çalışmada yer alan operalar, özellikle keman soloların yoğun olduğu eserler arasından seçilmiştir. İtalyan Operaları bölümünde Giacomo Puccini ve Giuseppe Verdi'nin eserlerinden, Alman Operaları bölümünde Richard Wagner, Richard Strauss, Alban Berg, Engelbert Humperdinck ve Wolfgang Amadeus Mozart'ın eserlerinden, Fansız Operaları bölümünde ise, Jules Massenet ve Charles Gounod'nun eserlerinden örnekler yer almaktadır. Araştırmanın devamında, eserlerinde Türk ezgi ve motiflerine yer vererek, özellikle vokal müziğie yeni bir boyut kazandırmış olan Cumhuriyet Döneminin 3. kuşak bestecilerinden Okan Demiriş ve Selman Ada'nın operalarından örnekler seçilerek incelenmiştir. Çalışmanın amacı, dünya opera literatüründe yer almış önemli keman sololarının incelenmesi yoluyla, keman eğitimi alan ve opera orkestralarında çalışmayı amaçlayan öğrencilerin, operalarda solo keman repertuvarını tanımasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, outstanding violin solos (concertmaster solos, duo solos, ensemble solos) in the literature of German, Italian, French and Turkish opera were examined and situations such as strengthening the expression, emphasizing the themes or similar intended use, intension of use, in which parts of the pieces these solos are seen more frequently are examined from different perspectives in accordance with the analyses made. The opera pieces included in the study were especially chosen from the ones with intense violin solos. Examples from the pieces by Giacomo Puccini and Giuseppe Verdi in the Italian Operas section, by Richard Wagner, Richard Strauss, Alban Berg, Engelbert Humperdinck and Wolfgang Amadeus Mozart in the German Operas section, and by Jules Massenet and Charles Gounod in the French Operas section were included. In the continuation of this research, examples from the pieces of Okan Demiris and Selman Ada, the 3rd generation composers of the Republican Era, who gave a new dimension to the vocal music by including Turkish melodies and motifs in their operas, were selected and examined. The aim of the study is to contribute to the pupils, who are studying violin and wishing to work in opera orchestras, by introducing the solo violin repertoires included in the opera pieces through the examination of the outstanding violin solos in the World opera literature.