Yoğun bakım ünitelerinde sepsis ve ventilatör ilişkili pnömonide antibiyotik yönetim programının etkileri
The influence of antimicrobial stewardship program in patients diagnosed with sepsis and ventilator-associated pneumonia in intensive care units
- Tez No: 673649
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMRÜM UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda, antibiyotik direnç oranında önemli ölçüde arttığı, buna karşılık yeni geliştirilen antibiyotiklerin sayısında ciddi azalma olduğu görülmektedir. Diğer mikroorganizmalara nazaran bakterilerin hızlı direnç kazanması, bu etkenlerle ciddi enfeksiyon gelişen hastalarda“uygunsuz”tedavi sonucu morbiditenin, mortalitenin ve tedavi maliyetinin daha yüksek olması nedeniyle antibiyotik yönetimi son yıllarda oldukça popüler bir konu haline gelmiştir. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Erişkin ve Onkoloji Hastaneleri Yoğun Bakım Üniteleri'nde izlenmekte olan, sepsis/septik şok veya ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) tanısı almış olan hastalarda yapılmıştır. Çalışmada antimikrobiyal tedavi yönetim uygulamasının etkileri araştırılmıştır. Hasta verileri, sadece yerel kılavuzların geliştirildiği ve uygulanmasının teşvik edildiği (2. dönem) ve her hastanın tedavi planına aktif müdahalenin yapıldığı (3. dönem) iki dönemde prospektif olarak toplanmış, veriler retrospektif hasta verileriyle karşılaştırılmıştır. Antimikrobiyal yönetim ilkelerinin uygulanmasının hasta izlemindeki etkileri, geliştirilen skorlama sistemlerine göre puanlama yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rate of antibiotic resistance has increased significantly, whereas fewere number of new antibiotics has been developed. Antibiotic stewardship has become a very popular topic due to higher emergence of resistance in bacteria compared to other pathogens, and a higher incidence of morbidity, mortality and treatment costs in patients with serious infections caused by these pathogens, and who are treated“inappropriately”. This study was conducted in patients hospitalized in the Intensive Care Units of Hacettepe University Adult and Oncology Hospitals who were diagnosed with sepsis / septic shock or ventilator-associated pneumonia (VAP). In this study, the effects of implementation of an antimicrobial stewardship program (ASP) were investigated. Patient data were collected prospectively in two periods when local guidelines for antimicrobial use were developed and their use encouraged (Period 2), and later, when an active auditing procedure was performed on all patients treated for VIP or sepsis/septik shock (Period 3). Data obtained during these two periods were compared to those collected retrospectively. The effects of ASP were evaluated using scoring systems developed at our center for these infections.