Mobil gazeteciliğin, gazetecilik sektörünün ekonomik yapısında dönüştürücü etkisi
Transformative effect of mobile journalism on the economic structure of journalism sector
  1. Tez No: 673660
  2. Yazar: ZEYNEP AYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Economics, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsan, çevresiyle iletişim içinde olan bir varlıktır. İletişim, insanlık tarihiyle paralel bir seyir izlemiştir. Dönemin mevcut şartlarına göre, farklı yöntem ve araçlar kullanılarak, insan çevresiyle iletişim kurmuştur. İletişimde kullanılan araç ve gereçler, teknolojinin gelişmesine paralel olarak değişmiş ve dönüşmüştür. Son yıllarda gazetecilik sektöründe internet tabanlı iletişim araçları kullanılmaktadır. Günümüzde, mobil gazetecilik adı altında, birtakım dijital ve sanal iletişim kanalları, gazetecilik sektörüne entegre olmaktadır. Bu çalışmada, mobil gazeteciliğin, gazetecilik sektörünün ekonomik yapısında dönüştürücü etkilerini tartışmak amaçlanmıştır. Çalışmada, literatür taraması ve kurgulama yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, mobil gazeteciliğin, gazetecilik sektörünün ekonomik etkinlik, verimlilik ve karlılığı üzerinde olumlu etkiler bırakacağı kanaatine varılmıştır. İstihdam üzerindeki etki ele alındığında, çalışan sayısının azalacağı; ancak nitelikli işgücüne duyulacak ihtiyacın artması sonucunda, istihdamın kalitesinin artacağı öngörülmüştür. Sektörel anlamda, mobil gazeteciliğin sektöre tanıtacağı teknolojik yeniliklerin, sektörde baştan aşağı değişim ve dönüşüm sürecini başlatması beklenmektedir. Mobil gazeteciğin başta etik konular olmak üzere barındırdığı risklerin ve olası dezavantajların, gerekli tedbirler alındığında asgari seviyeye indirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Man is a entity that communicates with its environment. Communication has followed a parallel course with human history. Given the current conditions of the period, people communicated with the environment using different methods and tools. The tools and equipment used in communication have changed and transformed in parallel to the development of technology. In recent years, internet-based communication tools have been used in the journalism sector. Currently, under the name of mobile journalism, a number of digital and virtual communication channels are integrated into the journalism sector. The aim of this study is to discuss the transformative effects of mobile journalism on the economic structure of the journalism sector. In the study, a combination of literature review and editing methods was used. As a result of the study, it was concluded that mobile journalism will have a positive impact on the economic activity, efficiency and profitability of the journalism sector. Considering the impact on employment, it is predicted that the number of employees will decrease; however, as a result of the increased need for qualified labor, the quality of employment will increase. Industry-wide, in terms of the journalism ındustry, it is expected that the technological innovations mobile journalism introducecing to the sector will start the process of complete change and transformation in the sector. It is believed that the risks and possible disadvantages of mobile journalism, especially ethical issues, can be reduced to a minimum when necessary measures are taken.