Ekonomik ve politik istikrarın turizm talebi üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
Impact of political and economic stability on tourism demand: The case of Turkey
- Tez No: 673679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Turizm, cari işlemler dengesinin sağlanmasında, gelirin artırılmasında ve ayrıca da yeni istihdam olanaklarının yaratılmasında önemli sektörlerden birisidir. Bununla beraber kalkınma parametrelerinden en önemlisi olan bölgelerarası gelişmişlik farklarının ortadan kaldırılmasında son derece etkili bir gelir kaynağıdır. Turizm sektörü, buna ek olarak altyapı yatırımlarının geliştirilmesinde de etkilidir. Bu yönde değerlendirildiğinde geçmişten günümüze çok hızlı gelişim gösteren sektörlerden birisidir. Bir ülke ekonomisinin turizm sektörünün elde ettiği bu gelirleri en yüksek düzeyde tutmak istemesi çok doğaldır. Bu faydaların maksimum düzeyde tutulabilmesi ise ancak mevcut turizm talebinin arttırılması yoluyla gerçekleşebilmektedir. Bir ülkeye yönelik turizm talebini o ülkenin ekonomik, finansal ve politik faktörleri belirlemektedir. Ekonomik, finansal ve politik istikrarın olduğu ülkeler yani risklerin az olduğu ülkelerin, turistler tarafından daha fazla tercih edildiği söylenebilir. Bu çalışmada Türkiye'de ekonomik ve politik istikrarın turizm talebi üzerindeki etkisi 2002:1 - 2015:12 dönemine ait veriler kullanılarak zaman serileri yöntemi yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre yabancı turist sayısı ile ekonomik istikrar arasında pozitif orta düzeyde bir ilişki, yabancı turist sayısı ile tüketici fiyat endeksi ve politik istikrar arasında negatif orta düzeyde bir ilişki vardır. Yabancı turist sayısı ile reel döviz kuru arasında pozitif zayıf düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an effective instrument in maintaining the current account balance, increasing income and also creating new employment opportunities. However, it soon becomes a very effective source of income in eliminating the development differences between regions, which are the most important development parameters. The tourism sector is also effective in the development of infrastructure investments. When evaluated in this direction, it is one of the sectors that has developed very rapidly from the past to the present. It is natural for a country's economy to want to keep these revenues from the tourism sector at the highest level. Keeping these benefits at the maximum level can only be achieved by increasing the current tourism demand. Economic, financial and political factors determine the tourism demand for a country. It can be said that countries with economic, financial and political stability, that is, countries with less risk, are more preferred by tourists. In this study, the effect of economic and political stability on tourism demand in Turkey was analyzed using the time series method including the data for the period 2002: 1 - 2015: 12. The results reveal that there is a moderate positive correlation between the number of foreing tourists and economic risk ratios, and a moderate negative relationship between the number of foreing tourists and the consumer price index and political risk. There is a week positive correlation between the number of foreing tourists and the real exchange rate.