'Türkiye' Kavramının Uluslararası İlişkilerde Kullanımı Bağlamında Türkiye'nin Tanıtım Faaliyetleri
Türkiye's Promotional Activities in the Context of the Use of the Concept of 'Türkiye' in International Relations
  1. Tez No: 951238
  2. Yazar: HİLAL SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ERDEM TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Küreselleşen dünya düzeni, ülkelerin birbirleriyle kuracakları ilişkiler üzerinde de etkili olmakta, dönüşen diplomasi anlayışı da bu ilişkiler ağını doğrudan şekillendirmektedir. Ülkeler, oluşan ilişki ağlarının bir getirisi olarak kimi zaman birbirleri ile iş birliği içerisinde olabilmekte iken kimi zaman ekonomik, politik, kültürel ve turistik pek çok açıdan rekabet hâlinde kendilerini bulabilmektedirler. Oluşan rekabet ortamı, ülkelerin yabancı devlet erklerinin yabancı kamuları olumlu anlamda etkileyerek güçlü bir imaj oluşturmasını gerektirmektedir. Bu anlamda ülkelerin uluslararası düzlemde güçlü bir imaj oluşturmada tanıtım faaliyetlerinden yararlanması önem teşkil etmektedir. Türkiye'nin yabancı devletler ve kamuları üzerinde olumlu ve güçlü bir şekilde konumlanmak için attığı önemli bir kamu diplomasisi adımı, 4 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceliğinde yayınlanan 31679 sayılı Genelge ile atılmış olup uluslararası arenada“Turkey”yerine“Türkiye”ifadesinin kullanımının gerekliliği ilan edilmiştir. Tarihler Haziran 2022 olduğunda ise Türkiye'nin söz konusu talebi Birleşmiş Millet nezdinde de kabul görmüş; uluslararası yazışmalarda da“Turkey”ifadesinin terk edilerek“Türkiye”ifadesinin kullanılması gerekliliği tüm yabancı kitlelere duyurulmuştur. Çalışmanın amacı, bir kamu diplomasisi faaliyeti olarak“Turkey”yerine“Türkiye”ifadesinin Türkiye'nin tanıtılmasında rol oynayan kurumlar ve etkinlikler nezdinde nasıl kullanıldığının tespit edilmesidir. Bu hedef doğrultusunda amaçlı örneklem ile Türkiye markasını temsil eden ve Türkiye'nin tanıtımında etken rol oynayan 11 resmî kurumun (T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. İletişim Başkanlığı, Tanıtma Genel Müdürlüğü, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı [TGA], Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu [TRT], Yunus Emre Enstitüsü, Türk Hava Yolları [THY], Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı [TİKA] ve Tanıtma Fonu) yıllık ve aylık performans raporları; faaliyet raporları, afiş, broşür, el ilanları, dergiler, haberler, sosyal medya paylaşımları, video filmleri, resmî sitelerinden oluşan 986 faaliyeti ile Türkiye markasının tanıtılmasında başat rol oynayan konferans, fuar, spor organizasyonları, zirve, toplantı, kongre, festival ve ürünleri içeren 69 uluslararası nitelikli örnek olay, nitel araştırma yöntemlerinden durum analizinin iç içe geçmiş tek durum deseni ekseninde incelenmiştir. Analiz edilen toplam 986 örnek olay, doküman incelemesi tekniği ile toplanmış olup betimsel analiz kullanılarak alanyazında yer alan ülke tanıtım yaklaşımları (siyasi, ekonomik, sosyokültürel ve turistik) ile ülke tanıtım stratejileri temel alınarak kategorize edilmiştir. Türkiye'nin dış tanıtımına ilişkin resmî kuruluşları içeren kapsamlı bir analiz çalışmasının bulunmayışı ve bir kamu diplomasisi hareketi olarak uluslararası arenada“Turkey”yerine“Türkiye”ifadesinin kullanımının herhangi bir çalışmada değerlendirilmesine rastlanmaması, çalışmanın özgün değerini ifade etmektedir. Araştırma sonucunda Türkiye'yi temsil eden resmî kuruluşların tanıtım faaliyetlerinin bazılarında“Türkiye”ifadesinin kullanıldığı görülürken bazı faaliyetlerde hiç kullanılmadığı, bazı faaliyetlerde ise hem“Turkey”hem de“Türkiye”ifadesinin kullanıldığı saptanmıştır. Siyasi, ekonomik, sosyokültürel ve turistik örnekler açısından da yer yer“Turkey”yer yer“Türkiye”ifadesinin kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda kavramın kullanımına ilişkin bir istikrar ve kalıcılığın henüz sağlanamadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The globalizing world order also has an impact on the relations that countries will establish with each other, and the transforming understanding of diplomacy directly shapes this network of relations. So much so that, as a result of these relationship networks, countries can sometimes cooperate with each other and sometimes find themselves in competition in many economic, political, cultural and touristic aspects. The emerging competitive environment has made it necessary for countries to create a strong image by positively influencing both foreign state powers and foreign publics. In this sense, it is important for countries to benefit from promotional activities in creating a strong image on the international level. An important public diplomacy step taken by Türkiye to position itself positively and strongly on foreign states and their publics was taken with the Circular No. 31679, published under the leadership of President Recep Tayyip Erdoğan on December 4, 2021, and the necessity of using the expression“Türkiye”instead of“Turkey”in the international arena. Has been declared. When the dates were June 2022, Türkiye's request was accepted by the United Nation; Thus, the necessity of abandoning the expression“Turkey”and using the expression“Türkiye”in international correspondence was announced to all foreign audiences. The aim of the study is to determine the level of use of the expression“Türkiye”instead of“Turkey”by institutions and events that play a role in the promotion of Türkiye as a public diplomacy activity. In line with this objective, the annual and monthly performance reports of 11 official institutions that represent the Turkey brand and play an active role in the promotion of Türkiye (T.C. Ministry of Foreign Affairs, T.C. Ministry of Culture and Tourism, T.C. Directorate of Communications, General Directorate of Promotion, Turkish Tourism Promotion and Development Agency [TGA], Presidency for Turks Abroad and Related Communities, Turkish Radio and Television Corporation [TRT], Yunus Emre Institute, Turkish Airlines [THY], Turkish Cooperation and Development Agency [TIKA], and the Promotion Fund) were analyzed through purposive sampling. Activity reports, posters, brochures, flyers, magazines, news, social media posts, video films, official websites and 986 activities consisting of conferences, fairs, sports organizations, summits, meetings, congresses, festivals and products that play a leading role in the promotion of the Turkey brand were examined in the context of the nested single case design of the situation analysis, which is one of the qualitative research methods. A total of 986 analyzed case studies were collected with the document review technique and categorized based on the country promotion approaches (political, economic, sociocultural and touristic) and country promotion strategies in the literature using descriptive analysis. The absence of a comprehensive analysis study that includes official institutions regarding the foreign promotion of Türkiye and the fact that the use of the term“Türkiye”instead of“Turkey”in the international arena as a public diplomacy movement has not been evaluated in any study indicate the original value of the study. As a result of the research, it was observed that the term“Turkey”was used in some of the promotional activities of official organizations representing Türkiye, while it was not used at all in some activities, and in some activities both the terms“Turkey”and“Türkiye”were used. It was also observed that the term“Turkey”and“Türkiye”were used in some political, economic, sociocultural and touristic examples. In this context, it can be said that stability and permanence regarding the use of the concept have not yet been achieved.