Yolsuzluk ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: MENA ülkeleri örneği
The relationship between corruption and economic growth: The case of MENA countries
  1. Tez No: 673683
  2. Yazar: MOHAMMED ASMAEIL MOHAMMED ALAZRAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yolsuzluk esas itibariyle herhangi bir topluma bulaştığında o toplumu yavaş yavaş öldüren bir hastalık olarak kabul edilebilir. Nitekim Dünya Bankası, yolsuzluğun ekonomik ve sosyal kalkınmanın önündeki en büyük engel olduğunu belirtmektedir. Günümüzde, yolsuzluğun olumsuz sonuçları geçmişe kıyasla çok daha çarpıcı bir şekilde artmaya başlamıştır. Ulusal ekonomiler için en önemli makro göstergelerden biri olan ekonomik büyümeyi etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan biri de yolsuzluktur. Ekonomistlerce yolsuzluk,“kişisel çıkar elde etmek için kamu gücünün kötüye kullanımı”olarak tanımlanmaktadır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerinde yolsuzluğun yaygın olması, çeşitli sorunlara doğrudan katkıda bulunmaktadır. Dahası, yolsuzluğun ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması yolunda bir engel teşkil ettiği görülmektedir. Bu çalışmada, 2005-2017 dönemi için panel veriler kullanılarak, 18 MENA ülkesinde yolsuzluk ve ekonomik gelişme arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bulgular beklentilere uygun olarak, yolsuzluk ile ekonomik büyüme arasında negatif bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Buna göre yolsuzlukta meydana gelecek %1'lik bir artış, kişi başına düşen GSYH'nın %0,31 oranında azalmasına yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
Corruption can be described as a disease that when it penetrates any society, kills it gradually. As such, the World Bank stated that corruption is the single greatest obstacle to economic and social development. Nowadays, the negative consequences of corruption started to grow up much faster and spread out dramatically among nations. There are numerous factors affecting economic growth. Some of them are considered to be very critical indicators for the national economies. Corruption is one of them. Corruption is generally defined by economists as the misuse of public power to pursue individual interests. In terms of the MENA Countries, the epidemic of corruption has contributed directly to economic problems and formed a barrier to achieve economic growth and sustainable development. This study aims to analyze the relationship between corruption and economic growth in 18 MENA countries using panel data for the period 2005-2017. The findings, as expected, indicates that there is a negative relationship between corruption and economic growth where a 1% increase in corruption leads to 0.31% decrease in per capita GDP.