Yoğun bakım ünitesinde yatan bireylerde ışığın uyku kalitesi ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of light on sleep quality and physiological parameters in individuals in intensive care unit
  1. Tez No: 673693
  2. Yazar: KÜBRA PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)'ndeki ışığın hastaların uyku kalitesi ve fizyolojik parametrelerine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel türde gerçekleştirildi. Araştırma evrenini; bir eğitim araştırma hastanesinin YBÜ'ye yatışı yapılan bireyler; örneklemini ise; 148 birey oluşturdu. Deney grubuna 74, kontrol grubuna 74 hasta alındı. Deney grubu için izolasyon odalarında çevrimli bir aydınlatma sistemi organize edildi. Sistem 24 saat boyunca değişen seviyelerde 9 ışık, aydınlatma düzeyinde çalışacak özellikte kuruldu. Kontrol grubuna ise, standart YBÜ ışık adınlatma sistemi uygulandı. Verilerin toplanmasında; Hasta Bilgi Formu, Sayısal Ağrı Değerlendirme Skalası, Glaskow Koma Skalası, Richmond Ajitasyon Sedasyon Skalası, fizyolojik parametrelerin ölçülmesinde hasta başı monitörler, uyku süresinin ölçümünde ise Actiwatch cihazı kullanıldı. Verilerin analizi SPSS 24 (IBM SPSS Statistics) paket programı kullanılarak yapıldı. Bireylerin %43,9'unun kadın, yaş ortalamasının 57,53±16,37 yıl, %81.8'inin evli, %27'nin emekli, %38,5'inin ortaöğretim mezunu olduğu ve %68.2 daha önce yoğun bakım ünitesinde yatış deneyimi olmadığı saptandı. Deney grubundaki bireylerin derin uyku süresi, hafif uyku süresi, toplam uyku süresi dakikasının, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edildi (p0,05). Sonuç olarak YBÜ'de ışığın uyku kalitesini anlamlı bir şekilde etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a randomized controlled experimental type in order to determine the effect of light in the ICU on the sleep quality and physiological parameters of the patients. Research universe; individuals admitted to the ICU of a training research hospital; The sample is; It formed 148 individuals. 74 patients were included in the experimental group and 74 patients in the control group. A circular lighting system was organized in the isolation rooms for the experimental group. The system was set up to operate at varying levels of 9 lights, illumination for 24 hours. Standard ICU light illumination system was applied to the control group. In data collection; Patient Information Form, Numerical Pain Assessment Scale, Glaskow Coma Scale, Richmond Agitation Sedation Scale, Bedside Monitors for Measuring Physiological Parameters, Actiwatch device was used to measure sleep time. Data analysis was done using SPSS 24 (IBM SPSS Statistics) package program. 43,9% of the individuals are female, the average age is 57,53 ± 16,37 years, 81,8% is married, 27% is retired, 38,5% are secondary education graduates. It was determined that 92,6% of them had social security, their income covered the expenses, and 68,2% had no previous intensive care unit experience. Individuals in the experimental group were found to have a statistically significantly higher duration of deep sleep, light sleep duration, and total sleep time compared to the control group (p 0,05). As a result showed that the light in the intensive care unit significantly affected sleep.