Pelvik tümöral kitlelere multidisipliner yaklaşım
Multidisciplinary approach to pelvic tumoral masses
  1. Tez No: 673712
  2. Yazar: ALİ DURUBEY ÇEVLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, General Surgery, Oncology, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, pelvik tümör nedeni ile ameliyat edilen hastalarda, merkezimizin multidisipliner yaklaşım sonuçlarını incelemek ve bir kompleksite skoru geliştirmektir. Skorun cerrahi ve onkolojik sonlanımları belirlemedeki gücünü araştırmak ve bu skoru klinik kullanıma kazandırmaktır. Merkezimizde Ocak 2005 – Ocak 2020 tarihleri arasında pelvik tümör nedeni ile tetkik edilen 121 hastanın klinikopatolojik veri kümesi prospektif olarak toplandı. Dâhil edilme kriterlerini karşılamayan 21 hasta çıkarıldı. Radyolojik değerlendirme ve perioperatif cerrahi ölçütler birleştirilerek“PElvic Tumoral COMplexity”(PETCOM) skoru tanımlandı. Her hasta için PETCOM skoru hesaplandı. Diğer klinikopatolojik verilerle lojistik regresyon analizi yapıldı. ROC analiziyle PETCOM skorunun kesim noktası belirlenerek, hastalarda düşük ve yüksek PETCOM skorlu iki grup tanımlandı. Tüm hasta grupları için sağkalım sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the results of the multidisciplinary approach in the patients operated on for pelvic masses at our centre and to develop a tumour complexity score, to investigate the power of this score in determining surgical and final oncological outcomes, and to bring the score into clinical prognostic and predictive use. The clinicopathological data set of 121 patients who were examined for pelvic mass in our centre between January 2005 and January 2020 were prospectively collected. Twenty-one patients who did not meet the inclusion criteria were excluded. The ''PElvic TUmour COMplexity'' score (PETCOM) was defined by combining the radiological evaluation and perioperative surgical criteria. The PETCOM score was calculated for each patient. Logistic regression analysis was performed with other clinicopathological data. The cut-off point of PETCOM score was determined with ROC analysis and two subgroups were defined: patients with low PETCOM score and high PETCOM score. The survival outcomes were compared for all the patient groups.