Hemodiyaliz hastalarında malnütrisyon kriterleri ve faz açısı arasındaki ilişki
Relationship between malnutrition criterias and phase angle
  1. Tez No: 673711
  2. Yazar: CANAN NAZLICAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Makro ve mikro besin öğelerinin suboptimal alımlarını ifade eden ve hemodiyaliz hastalarının yüzde 28-54'ünü etkileyen malnütrisyonun tespitinde birçok yöntem birlikte kullanılmaktadır. Bu çalışmada hemodiyaliz hastalarında malnütrisyon tespitinde kullanılan parametreler ile yeni bir yaklaşım olan faz açısı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmaya 36 yetişkin hemodiyaliz hastası dahil edilmiştir. Araştırmacı tarafından antropometrik ölçümler ve 3 günlük besin tüketim kaydı alınmış, vücut kompozisyon analizi ve faz açısı ölçümü Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) ile yapılmış, genel ve medikal bilgiler bir anket yardımıyla edinilmiş, biyokimyasal veriler hasta dosyasından alınmış ve subjektif global değerlendirme (SGD) skoru araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Katılımcıların SGD skoru açısından yüzde 52,8'inin hafif, yüzde 33,3'ünün ağır malnütrisyona sahip olduğu saptanmıştır. SGD skorları ile malnütrisyon tespitinde kullanılan diğer yöntemlerle ortaya çıkan sonuçlar arasında farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca hastaların önerilenlerin çok altında protein ve enerji alımlarının olduğu da tespit edilmiştir. Çalışmamızda katılımcıların faz açısı medyanı 5,50° olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Malnutrition, which refers to the suboptimal intake of macro and micronutrients, affects 28-54 percent of hemodialysis patients globally, many methods are used for determination. In this study, the relationship between malnutrition citerias and the phase angle, which is a new approach, were investigated. This study was conducted on total of 36 adult hemodialysis patients. Three days food consumptions and anthropometric measurements were taken by researcher. Phase angle and body composition were determined using by Bioelectric Impedance Analysis. General information and medical history of patient were taken by a questionaire, biochemical parameters were taken from patient's file, and 'Subjective Global Assesment' (SGA) tests were performed to evaluate malnutrition status of the patients. According to SGA score, 52.8 percent of the participants had mild malnutrition and 33.3 percent had severe malnutrition. It was observed that there was a difference between the SGA scores and the result of the other methods used in determining malnutrition. In addition, it was found that the patient's protein and energy intake were below than recommendations. In our study, the median phase angle of the participants were 5.50 °. There was a positive correlation between phase angle and serum protein, serum albumin levels.