Deconstruction towards posthumanism: A feminist reading of Shuri
Posthümanizme doğru yapısöküm: Shuri'nin feminist bir okuması
- Tez No: 673738
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknolojik açıdan oldukça gelişmiş günümüz dünyasında ataerkil gelenekten miras kalan ve üstünlüğe ve aşağı görmeye işaret eden bazı kavramları incelemektir. Bu geleneğin kısmi-egemen düşüncesi ikili karşıtlıklardan (akıl-duygu, beden-ruh, doğa-kültür, ben-öteki vs.) beslenir ve oluşturulmuş olan karşıtlıklar keyfidir. Bunlar arasındaki gerçek bağlantıyı göstermek için postmodern kurguda yapısökümün gelişimi ile birlikte feminist edebiyat eleştiri ve insansonrası kuramlardan yararlanılacaktır. Bu tezde Shuri (2019)'nin betimlemesine odaklanılarak kadın süper kahraman karakterlerindeki paradigma değişikliği öne çıkarılacaktır. Feminist edebiyat kuramı karşıtlıktan beslenmeyen koşulların oluşturulmasına yardımcı olurken, insansonrası kuram teknolojiye ve Shuri çizgi romanındaki yansımasına daha fazla odaklanmada yol gösterici olacaktır. Shuri örneği insan ve insan olmayan veya herhangi bir organik ve inorganik varlık arasında oluşturulan bağlantının ontolojik ve epistemelolojik düzeyde hiyerarşik karşıtlıklardan muaf olduğunu göstermektedir. Daha önce güce dayalı ve haliyle keyfi olarak oluşturulmuş ve çerçevesi belirlenmiş kavramlar teknolojik olarak gelişmiş bir dünyada insanı ve dolayısıyla kadını yeniden tanımlamak için yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the concepts that are inherited from the patriarchal tradition and pointing to superiority and inferiority in today's technologically highly developed world. The partial-dominant thought of this tradition is fed by binary oppositions (mind-emotion, body-spirit, nature-culture, self-other, etc.) and the created oppositions are arbitrary. Along with the development of deconstruction in postmodern fiction, feminist literary criticism and posthuman theories will be used to show the real connection between them. In this thesis, the paradigm shift in female superhero characters will be highlighted by focusing on the description of Shuri (2019). While feminist literary theory will help to create conditions that do not feed on the opposition, the posthuman theory will guide the focus more on technology and its reflection in Shuri comics. The example of Shuri shows that the connection between human and non-human or any organic and inorganic entity is free from hierarchical oppositions at the ontological and epistemological level. Concepts that were previously based on power and thus arbitrarily formed and framed are not sufficient to redefine man and therefore woman in a technologically advanced world.