Solid kanser tanılı hastalarda B12/CRP indeks (BCI) düzeyinin prognostik ve prediktif değeri
Prognostic and predictive value of B12/CRP index (BCI) level in patients with a diagnosis of solid cancer
  1. Tez No: 673787
  2. Yazar: ELİF ÇETİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YAVUZŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Kanser hastalarında sağkalım süresinin doğru tahmini hastaların izleminde ve tedavi kararlarında önem arz etmektedir. Bu sebeple sağkalımın daha iyi tahmin edilmesini sağlayan birçok prognostik araç geliştirilmiştir. Sağkalım sürelerini öngörmek için daha önce yapılan prognostik skorlamalara katkısı olabileceği düşünülerek bu çalışmada serum B12 vitamin düzeyi ve CRP değeri ile hesaplanan B12/CRP indeks (BCI) düzeyinin solid organ kanserlerinde sağkalım süresine etkisi, prediktif ve prognostik biyobelirteç olarak incelenmesi, ileri evre (Evre 4) / erken evre (Evre 1, 2, 3) ayırt ediciliğini saptamak amaçlanmıştır. YÖNTEM: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda 2016-2019 yılları arasında solid kanser tanısı almış 344 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların retrospektif olarakdemografik özellikleri, tanısı, metastaz yeri, karaciğer lezyonu varlığı (karaciğer metastazı olup/olmaması, hepatoselüler kanser varlığı), ECOG performans skoru (40.000 saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The correct estimation of the survival time in cancer patients is important in the follow-up and treatment decisions of the patients.For this reason, many prognostic tools have been developed to provide better estimation of survival.Considering that it may contribute to previous prognostic scoring to predict survival times, in this study, the effect of B12 / CRP index (BCI) level calculated by serum vitamin B12 level and CRP value on survivaltime in solid organ cancers was examined as a predictive and prognostic biomarker in advanced stage (Stage 4) / early stage (Stage 1, 2, and 3) differentiation. METHODS: 344 patients diagnosed with solid cancer between 2016-2019 in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Internal Diseases, Department of Medical Oncology were included in the study. Demographic characteristics of the patients, diagnosis, location of metastasis, presence of liver lesions (presence of liver metastasis, hepatocellular cancer), ECOG performance score (As 40.000 in 37.8%.