Aile sağlığı merkezine başvuran kronik hastalığı olan ve olmayan bireylerde bedensel endişe bozukluğu sıklığı
Frequency of bodily distress syndrome in individuals with and without chronic disease who applied to primary care
- Tez No: 673788
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, UZMAN GİZEM LİMNİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada DEÜ AHAD E-ASM'lere başvuran bireylerde Bedensel Endişe Bozukluğu (BEB) yaygınlığı ile kronik hastalık varlığının BEB ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız; DEÜ AHAD E-ASM evreninden 45 yaş üstü 683 hastanın dahil edildiği kesitsel tanımlayıcı bir araştırmadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile sosyodemografik bilgiler anketi, BEB Kontrol Listesi, PHQ-4 anketi ve işlev kaybı ve endişeyle ilgili vizüel analog skalası (VAS) uygulanmıştır. Bedensel Endişe Bozukluğu Kontrol Listesi ile en az dört semptomda pozitifliği olan bireyler EASM'lere yönlendirilerek mevcut yakınmalarına yönelik muayene edilmeleri sağlanmıştır. Mevcut kronik hastalık varlığı ile açıklanamayan veya yeni bir tanı ile açıklanamayan semptomlar ele alındığında en az dört semptomda pozitiflik devam ediyorsa ve semptomların neden olduğu yakınmalar hastalarda endişe yaratıyorsa ve günlük yaşamı etkiliyorsa o bireyde BEB var kabul edilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare, testi uygulanmıştır. BEB ve seçilmiş hasta özellikleri arasındaki ilişki lojistik regresyon modelinde enter ve backwords metodları kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the prevalence of Bodily Distress Syndrome (BDS) and the relationship of chronic disease with BDS among individuals who applied to DEU AHAD E-ASMs. Method: Our study; This is a cross-sectional descriptive study involving 683 patients over the age of 45 from the DEU AHAD E-ASM universe. Sociodemographic information questionnaire, BDS Checklist, PHQ-4 questionnaire and visual analog scale (VAS) were applied to the participants by face to face interview method. With the BDS Checklist, individuals who have positive at least four symptoms were directed to E-ASMs and examined for their current complaints. Considering the symptoms that cannot be explained by the presence of existing chronic disease or that cannot be explained by a new diagnosis, if at least four symptoms remain positive and the symptoms caused concern and related loss of function in daily routine in the patient, it is accepted to have BDS. SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis. Chi-square test was used to evaluate the data. The relationship between BDS and selected patient characteristics was evaluated using the enter and backwords methods in the logistic regression model.