Pandemi döneminde hemşirelerin genel sağlığının belirlenmesi ve etkileyen faktörler
Determining the general health of nurses in the pandemic period and affecting factors
- Tez No: 673803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ANUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan virüs Covid- 19 olarak isimlendirilmiştir. Tüm dünyada hızla yayılan virüs Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak değerlendirilmiştir. Virüsün bulaşma riskinin en yüksek olduğu meslek alanı sağlıktır. Pandemi sürecinde hemşirelerin sağlık ve iyilik hallerinin sürdürülmesinde bazı riskler oluşmuştur. Salgın ile mücadelede hemşirelerin genel sağlık durumunu ölçmek ve etkileyecek faktörlerin neler olduğu bulunması amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı- kesitsel tipte Iğdır Sağlık Müdürlüğüne bağlı Iğdır Devlet Hastanesinde 1/ 4/ 2021 – 15/ 4/ 2021 tarihleri arasında verilerin toplandığı 218 hemşire ile yapılmıştır. Araştırma da demografik soru formu ve genel sağlık (GSA-12) anketi kullanılmıştır. Pandemi sürecinde çalışan hemşirelerin genel sağlığını iyileştirmek için, hemşire sayısının yetersizliğinin son bulması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, gerekirse psikolojik destek verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The virus, which emerged in the last quarter of 2019, was named Covid-19. The virus, which spreads rapidly all over the world, has been evaluated as a pandemic by the World Health Organization (WHO). The occupational field with the highest risk of transmission of the virus is health. During the pandemic process, some risks have arisen in maintaining the health and well-being of nurses. It is aimed to measure the general health status of nurses in the fight against the epidemic and to find out what factors will affect it. The research was conducted in descriptive-cross-sectional type at Iğdır State Hospital affiliated to the Iğdır Health Directorate with 218 nurses from whom data were collected between 1/4/ 2021 – 15/4/ 2021. Demographic questionnaire and general health (GHQ-12) questionnaire were used in the research. In order to improve the general health of nurses working during the pandemic process, it is necessary to end the shortage of nurses, improve working conditions, and provide psychological support if necessary.