Sağlıklı term yenidoğanlarda umblikal kord bilirubini ve bilirubin / albümin oranının yenidoğan sarılığı gelişimi için prediktif öneminin değerlendirilmesi
Evaluation of the predictive importance of umbilical cord bilirubin and bilirubin / albumin ratio for the neonatal jaundice in healthy term newborns
- Tez No: 673802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİ GÜLAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sağlıklı term bebeklerde, umbilikal kord bilirubin düzeyi, albümin düzeyi ve bilirubin / albümin oranının hiperbilirubinemiyi tahmin etmede prediktif değerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2019 – Ocak 2021 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum Hastalıkları Kliniği'nde doğan, kord kanı elde edilebilen ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nde takip edilen sağlıklı ve zamanında doğan 217 bebek çalışmaya alındı. Bebeklerin gestasyon yaşı, doğum ağırlığı, cinsiyeti ve uyruğu, beslenme şekli (anne sütü ve / veya mama), kord bilirubin, kord albümin ve bilirubin / albümin (B / A) molar oranı değerleri, 24. ve 72. saatlerdeki bilirubin ve albümin değerleri, anne-baba arasında akrabalık olup olmadığı, annelerin sürekli kullandığı ilaç varlığı önceki kardeş(ler)de sarılık öyküsü varlığı, Rh veya ABO uyuşmazlığı varlığı, direk Coombs testi pozitifliği kaydedildi. Kord kanında 24. ve 72. saatlerdeki ölçülen bilirubin ve albümin değerleri takip edildi. Her hasta için B / A oranı ve B / A molar oranı hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 20.0 paket programı kullanıldı. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alındı. Bulgular: Çalışma grubunun gestasyon yaşı ortalaması 38,0 ± 0,9 hafta, doğum ağırlığı ortalaması 3463,6 gr idi. Grubun %41'inde anne-baba arasında akrabalık, %24'ünde kardeş(ler)de sarılık öyküsü vardı. Sadece anne sütü ile beslenme oranı %60 idi. Tüm grupta fototerapi gerektiren bebek sayısı 31 (%14) idi ve kan değişimi gerektiren bebek yoktu. ABO uyuşmazlığı olan bebek sayısı 41 (%19) idi, bunların beşinde (%12) direk Coombs pozitif idi. Rh uyuşmazlığı olan bebek sayısı 16 (%7) idi, bunların birinde (%6) direk Coombs pozitifti. Fototerapi uygulanan bebeklerin kord bilirubin, B / A oranı, 24. ve 72. saatteki total serum bilirubin, B / A oranı ve transkütan bilirubin değerleri fototerapi almayanlara göre anlamlı şekilde yüksek bulundu. 24. saatte ölçülen serum total bilirubin ile transkütan bilirubin arasında orta, 72. saatte ölçülen serum total bilirubin ile transkütan bilirubin arasında güçlü pozitif bir korelasyon bulundu (korelasyon katsayısı 24. saat için 0,38, 72. saat için 0,75, her ikisi için p < 0,001). Kord bilirubini, albümini ve B / A oranı ile fototerapi gereksinimini tahmin etmede; kord bilirubininin sensitivitesi %74,2 ve spesifitesi %56,5 idi. Kord B / A oranının sensitivitesi %74,2 ve spesifitesi %61,8 olarak saptandı. Buna göre; fototerapi gereksinimini tahmin etmedeki kord bilirubininin cut-off değeri 1,8 ve kord B / A oranının cut-off değeri 0,56 olarak bulundu. Kord albümini düzeyi, fototerapi gereksinimini belirlemede anlamlı bulunmadı. Sonuç: Kord kanı bilirubin düzeyi ölçümü kullanarak indirekt hiperbilirubinemi gelişimi için risk altındaki yenidoğanları tanımlamak mümkündür. Bu da tedavinin erken başlatılmasına, risk olmayan bebeklerin erken taburculuğunun yapılabilmesine karar vermede hekime öngörü sağlayacaktır. Çalışmamızda kord kanı albümin düzeyinin indirekt hiperbilirubinemi gelişimini tahmin etmede prediktif olmadığı, fakat B / A oranı olarak değerlendirildiği zaman daha anlamlı sonuç elde edilebileceği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine whether umbilical cord bilirubin level, albumin level and bilirubin / albumin ratio are reliable markers to predict hyperbilirubinemia in healthy term babies and to determine its predictive value. Material and Methods: Between January 2019 and January 2021, 217 healthy and term babies born at the University of Health Sciences, Adana City Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, whose cord blood can be obtained and who were followed up in the Pediatric Health and Diseases outpatient, were included in the study. Gestational age, birth weight, gender and nationality of babies, feeding type (breast milk and / or formula), cord bilirubin, cord albumin and bilirubin / albumin (B / A) molar ratio values, bilirubin and albumin values at 24th and 72nd hours were recorded. Consanguinity between the parents, medication used by the mothers, history of jaundice in the previous sibling(s), Rh or ABO incompatibility, direct Coombs test positivity were recorded. The bilirubin and albumin values measured in the cord blood, at the 24th and 72nd hours were recorded. B / A ratio and B / A molar ratio were calculated for each patient. IBM SPSS Statistics Version 20.0 package program was used for statistical analysis of the data. The statistical significance level was taken as 0.05 in all tests. Results: The mean gestational age of the study group was 38.0 ± 0.9 weeks, and the mean birth weight was 3463.6 gr. 41% of the parents were consanguinous and 24% of the siblings had jaundice. 60% of members had exclusively breast feeding. The number of babies requiring phototherapy was 31 (14%) and no baby needed exchange transfusion. The number of babies with ABO incompatibility was 41 (19%), five of them (12%) had positive direct Coombs test. The number of babies with Rh incompatibility was 16 (7%), one of them (6%) had positive direct Coombs test. Cord bilirubin, cord B / A ratio, total serum bilirubin, serum B / A ratio at 24th and 72nd hours and transcutaneous bilirubin values of babies who received phototherapy were found to be significantly higher than those who did not receive phototherapy. A moderate positive correlation was found between serum total bilirubin and transcutaneous bilirubin measured at 24 hours, and a strong positive correlation between serum total bilirubin measured at 72 hours and transcutaneous bilirubin (correlation coefficient 0.38 at 24th hour, 0.75 at 72nd hour, p < 0.001 for both). Cord B / A ratio cut off value > 0,56 had predictive value with a sensitivity of 74,2% and specificity of 61,8%, and cord bilirubin cut off value > 1,8 mg/dL also had predictive value with a sensitivity of 74,2% and specificity of 56,5%. Cord albumin level was not found to be predictor for determining the need of phototherapy. Conclusion: It is possible to identify newborns at risk for the development of hyperbilirubinemia by using measuring the level of bilirubin in the cord blood. This will provide a prediction for the physician to decide on early initiation of treatment and early discharge of nonrisk babies. In our study, it was observed that the cord blood albumin level was not predictive for hyperbilirubinemia, but a more significant result was obtained when evaluated as the B / A ratio.