Gebelikte kilo değişim miktarlarının doğum komplikasyonlarına etkisi
The effect of weight gain in pregnancy on birth complications
- Tez No: 673819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş Gebelike kilo alımının aşırı veya yetersiz olması, bir dizi olumsuz sonuçlara yol açma potansiyeline sahip değiştirilebilir bir risk faktörüdür. Bu riskleri azaltmak için optimum kilo alımının bilinmesi gereklidir. Yüksek riskli durumlarda, gerekli önlemlerin alınması ve yapılacak müdahalelerle mortalite ve morbiditeyi azaltmak çok önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı gebelik dönemindeki aşırı veya yetersiz kilo alımının olumsuz gebelik ve doğum sonuçlarına etkisini araştırmaktır. İkincil amacımız başlangıç vücut kitle indeksinin ve sosyodemografik özelliklerin, olumsuz gebelik ve doğum sonuçlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem Gözlemsel tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışmaya, Ekim 2019 ile Temmuz 2020 tarihleri arasında Samsun ili Vezirköprü ilçesinde bulunan 11 aile hekimliği biriminden hizmet alıp iletişim sorunu olmayan, gönüllü olup buna dair yazılı onam veren 188 gebe dahil edilmiştir. Veriler yüzyüze görüşmelerle kilo ölçümü içeren çalışma kayıt formuna işlenerek toplanmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen verilerle, gebelik başlangıcındaki vücut kitle indeksine göre ve Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Tıp Enstitüsü kılavuzunun gebelikte kilo alım yeterlilik sınıflamasına göre gebeler kategorize edilmiştir. Bu gruplarda meydana gelen anne ve bebek sağlığı açısından olumsuz sonuçlar analiz edilmiştir. Ayrıca gebelerin yaş, gebelik sayısı, boy, ekonomik durumu, öğrenim durumu, alkol ve sigara kullanımı gibi sosyodemografik özellikleri de sorgulanarak olumsuz gebelik sonuçlarıyla ilişkisi incelenmiştir. Analizler parametrik ve nonparametrik koşullara göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Excessive or inadequate weight gain during pregnancy is a modifiable risk factor that has the potential to cause a range of negative consequences. It is necessary to know the optimum weight gain to reduce these risks. In high risky situations, it is vital to take necessary precautions and reduce mortality and morbidity with interventions. The main purpose of this study is to investigate the effects of excessive or insufficient weight gain during pregnancy. Our secondary purpose is to examine the effects of baseline body mass index and sociodemographic characteristics on adverse pregnancy and delivery outcomes. Materials and Methods: In this observational, descriptive and cross-sectional study, 188 pregnant women having no communication problems, giving written consent and receiving service from 11 family medicine units in Vezirköprü district of Samsun province between October 2019 and July 2020 were included. The data were collected through face to face interviews by entering the study record form including weight measurement. Through the data obtained from these interviews, pregnant women were categorized according to the body mass index at the BMI and according to the weight gain adequacy classification of the İnstitute of Medicine. The negative results in terms of maternal and infant health in these groups were analyzed. In addition sociodemographic characteristics of pregnant women such as age, number of pregnancies, height, economic status, educational status, alcohol and cigarette use were also questioned and their relationship with adverse pregnancy outcomes was examined. Analyzes were made according to parametric and nonparametric conditions.